Belgia revine cu 2-0 în jos pentru a învinge Bolivia în Cupa Davis

Belgia de top s-a recuperat dintr-un deficit de două jocuri pentru a învinge duminică Bolivia cu 3-2 în grupa mondială a Cupei Davis.

Belgia a urmărit cu 2-0 la începutul zilei la Asuncion, Paraguay, după ce a pierdut sâmbătă primul meci de simplu, dar a avansat în playoff-uri anul viitor după ce Sander Gill și Goran Flegen au câștigat meciul de dublu, urmat de victorii de simplu la invers pentru Michael Gertz. La debutul său în Cupa Davis, Robin Bemelmans.

A fost prima dată când Belgia a câștigat după ce a urmat cu 2-0 într-un meci din Cupa Davis.

A doua clasată Argentina a învins Belarusul cu 4-1 la Buenos Aires. Iar Diego Schwartzman, al 15-lea cap de serie, a câștigat învingându-l pe Alexander Zjirovsky cu 6-1, 6-2.

Olanda și-a asigurat locul în calificări cu o victorie cu 4-0 asupra Uruguayului la Montevideo. Uruguay a fost fără cel mai bun jucător al său, Pablo Cuevas, care a fost accidentat.

Tot duminică, Brazilia a învins Libanul cu 4-0, iar România a învins Portugalia cu 3-1.

Primele opt țări de top din cele 12 națiuni câștigătoare participă la calificările din 2022 pentru a încerca să ajungă în finalele cu 16 echipe. Cele opt țări sunt Argentina, Belgia, Brazilia, Finlanda, Japonia, Olanda, Coreea de Sud și Slovacia.

Celelalte patru joacă meciuri din Grupa A în noiembrie, cei doi câștigători urmând apoi calificarea pentru calificările din 2022. Cele patru țări sunt Norvegia, Peru, România și Ucraina.

Cei 12 învinși din această rundă se vor întoarce la calificările din Grupa Mondială 1 din 2022 cu speranța de a se alătura sistemului de calificare pentru anul următor.

READ  Fotografie live: Există un concurent pentru surfing pe plajă? Sala Sporturilor Kalevi aparține fanilor! (Turneul a început!) - Soccernet.ee