Foartea Simona Halep se confruntă cu Beatrice Haddad Maya în finala Canadian Open | știri din tenis

Foartea Simona Halep se confruntă cu Beatrice Haddad Maya în finala Canadian Open |  știri din tenis

Simona Halep a pătruns adânc pentru a o învinge pe Jessica Pegula cu 2-6 6-3 6-4 pentru a-și asigura un loc în finala Canadian Open de duminică, unde o va înfrunta pe Beatriz Haddad Maya după ce Brazilia a eliminat-o pe Karolina Pliskova pentru cea mai recentă victorie în fața unei jucătoare de top.

De două ori campioană Halep a avut un start lent și americanca a profitat la maximum, încheind primul set de 35 de minute cu o lovitură de cap.

Dar un meci de serviciu pierdut de la Pegula la începutul setului al doilea, culminat cu o eroare de backhand neforțată, i-a oferit fostei românce numărul unu mondial un avans de 3-1, pe măsură ce frustrarea a început să se dezvolte pe adversara ei mai puțin experimentată.

În al treilea set, Halep și-a rupt dragostea pentru a conduce cu 3-2 și a rezistat pentru a câștiga a 37-a victorie a anului, în ciuda faptului că a produs 10 greșeli duble și a pus mai puțin de 60% din primul serviciu în joc.

Odată cu victorie, Halep va reintra în top zece pentru prima dată în aproape un an, când noile clasamente vor fi lansate luni.

„Incendiul s-a întors”, a spus Halep reporterilor când a fost întrebată despre momentele din meci care păreau gata să-și scuture frustrarea față de racheta ei.

„Este un semn bun dacă o faci… mă ajută uneori. Nu știu întotdeauna dacă este în regulă sau nu. Dar mă ajută.”

Fostul număr unu mondial, care a salvat 12 din 17 șanse de sprint, a spus că a primit un impuls în cele mai mari momente ale meciului din sprijinul vocal al fanilor de la Toronto.

READ  Noi epave de drone în stil rusesc găsite în România: NATO

„M-am simțit de parcă sunt astăzi în România”, a spus ea.

„Au trimis multă energie. În momentele dificile m-au împins cu adevărat. Așa că aș vrea să le mulțumesc pentru asta. Îi aștept, de fapt, mâine.”

Fierarul Maya ucide un alt uriaș

În celălalt meci de semifinale, Haddad Maya și-a spart marele serviciu ceh pentru a deschide meciul și a dat două excelente servire pentru a lua primul set.

Pliskova a răspuns cu un joc mai agresiv în setul al doilea, ducând la un avantaj de 5-2, dar Haddad Maya a rezistat furtunii și a ripostat pentru a forța tiebreak-ul.

La pauză, Pliskova a salvat un punct de meci, dar nu a reușit să-și transforme șansa la set point și o dublă greșeală pentru a pune capăt relației dificile.

Leyla Fernandez, favorită locală fără cap de serie și numărul unu mondial Ega Swiatek, Haddad a învins-o pe medaliata cu aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Belinda Bencic, în drum spre prima ei finală WTA 1000.

Haddad Maya a învins-o pe Halep în semifinalele Birmingham Classic la începutul acestui an, turneul pe care l-a câștigat pentru singurul său titlu WTA.