Fata Kozhikode a fost încoronată campioană mondială la haltere pentru juniori, doborând recordul asiatic

#epibejoy
Anjana în timpul competiției din Mathrubumi din România

Kozhikode: VK Anjana, originară din Kozhikode, a fost încoronată campioană mondială la categoria 47 kg la Campionatele de haltere de juniori din România. Ea a câștigat medalia de aur la categoria deadlift, dobândind recordul asiatic.

Anjana s-a confruntat cu mai multe eșecuri în încercarea ei de a deveni o femeie puternică în Asia. Neputând acoperi cheltuielile, de două ori campioni asiatici au cerut ajutor Consiliului Sportiv. Cu toate acestea, suma primită nu a fost suficientă pentru a călători în România.

Ea a cerut aproximativ 2 lakh de rupii pentru cheltuielile ei, inclusiv taxele de călătorie și de intrare. Cu câteva săptămâni în urmă, Mathrubhumi a postat o poveste în care discuta realizările ei. Drept urmare, Lulu Forex Pvt Limited a venit să-l sponsorizeze.

Ea este o elevă Plus 1 la Liceul de Fete Govt Ganapath și a fost instruită de tatăl ei, P Anil Kumar, care deține o sală de sport lângă Templul Tali. Ea a primit distincții la Campionatele de haltere organizate în Kannur și la Campionatele de stat desfășurate la Varanasi. Și în 2021, deveniți femeia puternică din Kerala. Anul trecut, ea a câștigat medalii la Campionatele Asiatice și la Campionatele Clasice din Dubai.

La începutul acestui an, ea a câștigat medalia de aur prin stabilirea unui nou record național de haltere școlară.

READ  Calificări la Euro 2023: pronostic România vs Kosovo, ora de start, teren, cap la cap, formații, statistici și detalii live streaming