Cele mai bune echipe europene câștigă calificările la Cupa Mondială

Calificările la Cupa Mondială din Europa și-au dat drumul, deoarece toate națiunile grele de pe continent au obținut victorii, deși unele au făcut-o mai ușor decât altele.

Singura rundă de răsucire s-a produs atunci când portarii au fost înlăturați și înlocuiți înainte de meciul dintre Elveția și Lituania, deoarece era considerată greșită.

Anglia a obținut două victorii din aceeași grupă A în calificările grupei A, cu o victorie cu 2-0 în Albania, în timp ce Polonia și Ungaria au obținut victorii cu 3-0 asupra Minos Andorra și, respectiv, San Marino.

În grupa a doua, Spania a părăsit timpul cu întârziere – în al doilea minut al pauzei, mai exact – pentru a învinge Georgia cu 2-1, în timp ce Suedia a învins Kosovo cu 3-0.

Italia și-a continuat seria neinvinsă la 24 de meciuri, cu o victorie cu 2-0 în Bulgaria, pentru a sta alături de Elveția, care a învins Lituania cu 1-0, în fruntea grupei C cu șase puncte.

Franța, care și-a început campania de calificare cu o remiză neașteptată acasă, la fel ca Spania, a înscris o victorie cu 2-0 asupra Kazahstanului, în ciuda loviturii de pedeapsă a lui Kylian Mbappe, ratată de Ucraina și Finlanda la egalitate 1-1 în celălalt meci din grupa D.

Germania a obținut două victorii succesive la deschiderea calificărilor, învingând România cu 1-0 în deplasare. Naționala Germaniei este în fruntea grupei X la diferența de goluri față de Armenia, care a învins Islanda cu 2-0, în timp ce Macedonia de Nord a învins Liechtenstein cu 5-0.

Danemarca a devenit cea mai recentă echipă europeană care a folosit calificările la Cupa Mondială pentru a atrage atenția asupra drepturilor lucrătorilor din țara gazdă Qatar 2022, deoarece jucătorii săi poartă tricouri roșii care poartă sloganul „Fotbalul susține schimbarea” pentru pre-imaginea lor obișnuită de 8-0. Înfrângerea Moldovei.

READ  Care sunt cei mai buni jucători de la US Open Tenis Championships?

Cea mai mare victorie a danezilor vreodată într-o calificare pentru un turneu major i-a plasat în fața grupei A, cu Austria pe locul al doilea, după înfrângerea lor cu 3-1 la Insulele Feroe și la egalitatea 1-1 a Scoției cu Israel.

Albania a făcut lucrurile dificile la început pentru Anglia, dar odată ce căpitanul Harry Kane a marcat primul său gol internațional din 2019 cu o lovitură de cap în minutul 38 pentru a înscrie al 33-lea gol pentru țara sa, a fost o sarcină relativ simplă.

Kane a lovit și lemnul, așa cum a făcut Phil Foden, înainte ca mijlocașul Mason Mount să dubleze conducerea Angliei doar o oră mai târziu, cu un final magistral al pasei lui Kane.

Georgia a impresionat 15.000 de fani în Tbilisi când aripa Khvisha Kvaratskhelia, în vârstă de 20 de ani, a lovit-o în fața Spaniei cu două minute înainte de sfârșitul primei reprize.

Spania era pe cursul primei înfrângeri de calificare la Cupa Mondială în 28 de ani până când Ferran Torres a egalat în minutul 56 înainte ca Dani Olmo să părăsească golul victoriei de la distanță.

Italia s-a luptat să distrugă Bulgaria în ciuda controlului balonului, dar a avansat cu o lovitură de pedeapsă, pe care Andrea Belotti a decis să o câștige cu două minute înainte de sfârșitul primei reprize, în timp ce Manuel Locatelli a stabilit scorul cu un gol în minutul 82.

Osman Dembele a asigurat meciul de deschidere pentru campioana mondială Franța, înainte ca acesta să acorde al doilea gol al lui Serge Mali împotriva Kazahstanului.

Serge Gnabry a marcat singurul gol care a risipit Germania în România, întrucât a marcat în minutul 16 pentru a încheia o mișcare impresionantă a echipei.

READ  Polonia primește un proiect de regulament al UE pentru extinderea interzicerii importurilor de alimente din Ucraina