Alex Ayala deține titlurile fetelor la simplu și la dublu la meciul de la Milano

Metro Manila (CNN Filipine, 18 iulie) – Senzația de tenis filipinez Alex Ayala a revenit din alergarea ei nefericită la Wimbledon, în timp ce a smuls titlurile de simplu, Trovio Bonfilio la simplu și fete la dublu la Milano, Italia

Ayala și partenerul său american Madison Seig au învins-o pe dubla croată Lucia Serek Bagaric și Belgia Sofia Costolas cu 6-4 4-6 13-11 în finala de dublu sâmbătă seara (ora Filipinei).

Ayala și Sage, primele două semințe ale turneului, au avansat cu un avans de 3-0 în primul set, dar adversarii lor au rupt egalitatea pentru a-l egal cu 4-4. Duetul filipino-american a câștigat ultimele două meciuri.

În al doilea set, Pajarek și Cestulas s-au luptat cu duelul Eala-Sieg într-o luptă mai dură, primul aflându-se în fața ultimelor două meciuri pentru a forța al treilea set decisiv.

Setul final palpitant i-a văzut pe Ayala și Sage învingându-i pe Pajaric și Kstulas. Primul clasament a încheiat turneul cu titlul după ce a câștigat suficient impuls în prelungirea acasă.

Ayala și Sage au învins-o în prima rundă pe duo-ul român Stefania Bogica și pe portugheza Matilda Jorge (6-4, 6-1), pe duo-ul rus Anastasia Gurieva și Ekaterina Maklakova (6-3, 3-6, 10-7). În runda a doua, un alt tandem rus este Yaroslava Bartashevich și Ksenia Zaitseva (6-4, 6-3) în sferturile de finală, iar perechea rusă Kira Pavlova și Diana Schneider (6-3, 6-4) în semi -finale.

În meciul de simplu de duminică seară (ora Filipinei), Ayala a învins-o pe Cehia Nikola Bartunkova cu 6-3, 6-3 în finală.

Jucătoarea de tenis din Filipine, în vârstă de 16 ani, care este, de asemenea, cap de serie în întâlnirea la simplu la fete, a dominat meciul de la început cu un avans de 5-1 în primul set de la început.

READ  E o nebunie să te antrenezi cu el

Bartunkova și-a ridicat jocul în setul secund, reducând diferența la 3-5, cu excepția faptului că filipinezul a fost obligat să facă unele greșeli. Ayala a câștigat titlul de simplu după ce a servit în al nouălea joc.

Ayala a învins-o pe jucătoarea de tenis cehă Brenda Frohvertova (6-1, 6-2) în prima rundă, canadiana Kayla Kross (6-1, 6-1) în runda a doua, pe rusoaica Zaitseva (7-6, 4-6, 7 ). -5) în turul al treilea Costolas belgian (7-6, 4-6, 6-4) în sferturile de finală și o altă adversară rusă Mira Andreeva (7-6, 6-2) în semifinale.

Ayala este în prezent al treilea cel mai bine clasat tânăr jucător din lume, pe baza clasamentelor Federației Internaționale de Tenis.