Alex Ayala evită pariurile românești și se califică pentru a treia rundă a meciului ITF W60 Elveția

Metro Manila (CNN Filipine, 8 aprilie) – Alex Ayala a pierdut restrâns în grupa A pentru a o învinge pe românca Laura Ioana Barr cu 6-7, 6-1, 6-0, în runda a doua a Campionatului Internațional de Tenis W60 Joi (ora Filipinei) de la Bellinzona, Elveția.

Odată cu victoria, vedeta tenisului filipinez a avansat în runda a treia a turneului, unde va înfrunta un adversar familiar și orașul natal al Simonei Walter. Eyala și-a împărțit meciurile cu Swiss Tennis Ace în acest an, câștigând ITF W25 World Tennis Tour pe 3 martie și pierdând în meciul ITF W15. 10 martie trecut.

Eyala și Bar au avut o luptă strânsă în grupa A, dar lumea nu a fost așa. 206 Steaua românească de tenis a câștigat avantajul grupului după ce a înscris puncte de serviciu cruciale în ultimele momente ale meciului 13.

A fost o schimbare completă în setul secund, deoarece Ayala a dominat Paar cu o serie de puncte de izbucnire și a impus duble greșeli românului, al 12-lea cap de serie al turneului.

Jucătoarea de tenis filipineză, în vârstă de 15 ani, și-a confirmat dominația în al treilea set decisiv, după ce a măturat-o pe româncă în timp ce Ayala a ieșit cu o victorie.

Eyala l-a învins anterior pe Paar în runda de deschidere a Campionatului W25 Grenoble din Franța, pe 10 februarie.

Timpul lui Eyala la Campionatul Elvețian i-a sporit performanțele după ce a atins maximele din carieră în ultimele clasamente WTA, unde acum este un record mondial. 715. Excelența la Academia Rafa Nadal rămâne al treilea cel mai bun jucător de tenis junior din lume, conform ITF.