Am simțit că merităm mai mult: Germania Muller după victoria sa asupra României – lume – sport

Germanul Leon Goretzka reacționează după ce coechipierul său Thomas Muller a marcat al doilea gol al echipei sale în timpul meciului de calificare la Cupa Mondială 2022 pentru grupa J dintre Germania și România la Hamburg, Germania, vineri, 8 octombrie 2021 (AP)

România a preluat conducerea în minutul al nouălea de Iannis Hagi, prima Germanie care a cedat în patru meciuri sub Flick. Germania a revenit din nou în timp ce Serge Gnabry a egalat la începutul reprizei a doua înainte de câștigătorul lui Muller în minutul 81.

Germania și-a extins avantajul grupei 10 la șase puncte de la Macedonia de Nord și Armenia, câștigând toate cele patru meciuri de când Flick a preluat conducerea după ce a fost eliminat în 16 din Campionatul European sub predecesorul său Joachim Loew.

Germania a început puternic în fața unei mulțimi de 25.000 de spectatori din Hamburg și a câștigat o penalizare timpurie când Timo Werner și Andre Borka s-au încurcat în zona de penalizare. După o lungă așteptare pentru recenzia video, cu Joshua Kimmich stând deasupra mingii în lovitura de pedeapsă, decizia a fost anulată.

Germania părea încă surprinsă de schimbarea când Hagee, fiul marelui român George Hagee, a lovit mingea între picioarele lui Antonio Rudiger și a direcționat mingea în poarta îndepărtată.

Germania a avut o mulțime de șanse să egaleze scorul, inclusiv o ratare notabilă a lui Gnabry, înainte de a trage un șut redus în plasă 52. Florin Nitta.

O lovitură de colț inteligentă a dus la golul victoriei, în timp ce Leon Goretzka s-a îndreptat cu capul în poarta apropiată pentru a-l pune pe Muller în poarta îndepărtată.

„Nu este un sentiment satisfăcător să fim cu 1-0 în jos în prima repriză, dar am simțit că merităm mai mult, așa că este mai bine să înscriem”, a declarat Muller pentru RTL. Știm că, atunci când rămânem în urmă, nu tot ce am făcut înainte trebuie să se destrame. ”

READ  Demontarea unei rețele de contrabandă afgană în România

Macedonia de Nord a avansat de la a patra la a doua cu o victorie cu 4-0 asupra Liechtensteinului. Țara balcanică își propune să își continue prima campanie în Campionatul European din acest an, cu o primă călătorie la Cupa Mondială.

O altă echipă care încearcă să ajungă la Cupa Mondială pentru prima dată, Armenia este la egalitate de puncte cu Macedonia de Nord după ce a remizat 1-1 cu Islanda după ce Isaac Bergmann Johansson a anulat golul lui Kamo Hovhannisyan pentru Islanda.