Argentina a învins România cu 24-17 la București

București, România (AFP) – Încercarea târzie a lui Juan Martin Gonzalez de a debuta a impus Argentina ca să învingă România cu 24-17 în testul său la renovatul Arcul de Triumf sâmbătă.

România, întorcându-se la stadionul de acasă pentru prima dată în patru ani, și-a revenit de la 17-9 la sfârșitul primei reprize pentru a remedia scorul la intrarea în ultimul sfert.

Dar tocmai când pare probabil o egalitate, fundașul Santiago Cordero a încheiat o serie impresionantă de fundaș supleant în vârstă de 20 de ani, Gonzalez, cu șapte minute rămase și Domingo Meute s-a transformat.

Apărarea lui Pumas și-a păstrat apoi recordul perfect împotriva Ox, care a încolțit Argentina în ultimul minut.

Argentina se aștepta la o performanță ruginită. Au existat doar nouă jucători care au supraviețuit de la ultimul test, o remiză cu Australia în decembrie, convocată de Facundo Gigena după cinci ani liberi și de la centru-central Matias Moroni și blocat Tomas Lavanini doi ani mai târziu. Au depășit greșelile de manipulare, deciziile proaste și eforturile spirituale ale lui Oaks.

Fundașul Oaks, Ionel Millent, a deschis scorul cu primul din cele patru penalty-uri care i-au ținut echipa în contact.

Argentina a înscris încercări neconvertite către numărul 8 Rodrigo Bruni și Cordero și a obținut un penalty la sfârșitul reprizei și un om în plus când extrema română Cristi Chireca a primit cartonaș galben.

Dar, în ciuda a trei încercări împotriva a trei lovituri de pedeapsă, Pumas, sub noul căpitan Julian Montoya, nu a putut să-și strângă puterea și viteza.

România, din ce în ce mai încrezătoare, a nivelat datorită încercării prostituatei Eugene Capatina și a pantofilor lui Millint.

READ  Evenimente, festivaluri și expoziții de toamnă: Picasso în București, Brâncuși în Timișoara, Cannes Films în București, Sonoro și multe altele

În cele din urmă, Argentina a triumfat la prima apariție la București din 1992 și a trecut la două teste „de casă” împotriva Țării Galilor din Cardiff.

Al doilea test de vară al României la domiciliu împotriva Scoției weekendul viitor a fost anulat după ce a contractat coronavirus în tabăra scoțiană.