Argentina bate România determinată în detrimentul golurilor mici

Argentina a făcut suficient pentru a rezista unei creșteri din a doua jumătate față de România și a obține o victorie masivă în primul lor test din 2021.Van Roen: Am învins o echipă mai bună

Într-o performanță inexactă pentru Argentina, ei au fost împinși la margine de partea românească încăpățânată. Dar la sfârșitul zilei, gazdele au făcut suficient pentru a înscrie o victorie cu 24-17.

Argentina s-a pregătit pentru cele două teste din Țara Galilor, cu o victorie dură asupra României 24-17 la București sâmbătă.

Pumas a marcat patru încercări pentru una și a condus cu 19-7 în prima repriză, dar s-a străduit să termine echipa gazdă, care s-a întors la meci datorită cizmelor fundașului Ionel Millint, care a pus mai mult de patru penalty-uri.

Argentina a fost depășită de trei ori în prima repriză de Rodrigo Bruni și Santiago Cordero de la penalty cu puțin înainte de sfârșitul primei reprize.

Hookerul Eugene Kabatana a marcat singura încercare a României în prima repriză, dar gazdele s-au luptat din nou cu pantoful lui Millint, ceea ce i-a egalat.

Dar Juan Martin Gonzalez, care a marcat a patra încercare după ce a fost înlocuit în a doua repriză, nu a fost lipsit de roșeața Argentinei.

Pumele se îndreaptă acum spre Cardiff, unde se vor confrunta cu Țara Galilor în două teste pe 10 și 17 iulie.