Argentina, Franța și Germania excluse din fotbalul olimpic | Știri, sport, locuri de muncă

Scris de ROB HARRIS AP Global Soccer Writer

Saitama, Japonia (AP) – Argentina nu a luat a treia medalie de aur. Nu există nicio întoarcere în Germania pentru finală. Franța nu are capacitate defensivă.

Unele dintre cele mai mari echipe de fotbal au intrat în prima fază a Jocurilor Olimpice masculine de la Tokyo, nereușind să se califice din faza grupelor miercuri.

Dacă ar fi fost ca Spania, cluburile nu i-au împiedicat să aleagă cei mai puternici jucători pentru această competiție suplimentară listată în calendar.

Chiar și cu vedetele din cursa echipei în semifinalele Campionatului European de la începutul acestei luni, Spania a remizat 1-1 cu Argentina în ultimul lor joc de grupă.

Dar acest lucru a fost suficient pentru a conduce grupa C și pentru a se pregăti sâmbătă pentru meciul din sferturile de finală cu Coasta de Fildeș.

Mikel Merino, unul dintre cei trei jucători cu vârsta peste 24 de ani, a reușit să treacă de golul Spaniei din minutul 66 la Saitama după ce a fost trimis de Marco Asensio.

A existat un egal în minutul 87 – lovitura de cap a lui Thomas Belmonte a căzut în genunchiul drept al portarului Unai Simon – dar Argentinei i-a lipsit suficient timp pentru a obține victoria necesară pentru a evita o eliminare timpurie.

În schimb, Egiptul a terminat pe locul al doilea în grupa C, cu Yasser Rayan și victoria lui Ammar Hamdy cu 2-0 asupra Australiei, care a învins de două ori medaliatul cu aur al Argentinei în meciul de deschidere.

Egiptul se confruntă cu sfertul de finală împotriva campioanei actuale Brazilia, care s-a clasat pe primul loc în grupa D, cu o victorie cu 3-1 asupra Arabiei Saudite.

READ  Miami Open: Aryna Sabalenka o învinge pe Barbora Kryczkova pentru a ajunge în sferturi, Elena Rybakina reușește a 11-a victorie

Richarlison, căruia i-a fost permis de Everton în Premier League, să vină în Japonia, deși nu este obligatoriu, a marcat două goluri pentru a se adăuga la un hat-trick în prima victorie asupra Germaniei.

Vara aceasta nu va exista al doilea titlu de tineret în această vară pentru Germania, care a câștigat luna trecută Campionatul European sub 21 de ani. Medaliații olimpici de argint din 2016 merg acasă devreme.

Coasta de Fildeș, care a ajuns în sferturile de finală la apariția olimpică anterioară din 2008, va rămâne, de asemenea, mai multă dată. Un egal cu 1-1 cu Germania a fost suficient pentru a termina pe locul doi în Grupa D. Benjamin Henriques a marcat un autogol în minutul 67 pentru a-i aduce pe ivorieni în avantaj. Eduard Lofven a egalat șase minute mai târziu cu o lovitură liberă.

Franța pleacă după o altă pierdere grea, pe care Japonia a învins-o cu 4-0. Națiunea gazdă a avut singurul record perfect în faza grupelor cu trei victorii. Franța a primit cele mai multe goluri – 11 – în cele patru grupe.

Takefusa Kubo, atacantul de 20 de ani care s-a alăturat echipei Real Madrid, visează la olimpiade. A marcat în meciul de deschidere, așa cum sa întâmplat în ultimele două meciuri. Hiroki Sakai, Koji Miyoshi și Daisen Maeda au marcat și pentru Japonia, care conduceau deja cu 3-0 când Franța l-a eliminat pe Randall Kolo Mwani cu aproximativ 20 de minute rămase.

Mexicul și-a revenit din pierderea în Japonia pentru a învinge Africa de Sud cu 3-0 și a asigurat sferturile de finală cu Coreea de Sud, care a învins Honduras cu 6-0 în fruntea grupei B.

READ  Portarul revine în timp ce OlyWhites avansează în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Tokyo

Noua Zeelandă a remizat 0-0 cu România pentru a-și învinge rivalul la diferența de goluri pentru a ocupa locul doi și a se califica pentru a înfrunta Japonia.