Armenia a învins România pentru a obține a treia victorie consecutivă în calificarea la Cupa Mondială

Armenia a urmărit cu 2-1 în minutul 87 și a marcat de două ori pentru a învinge miercuri România, cu 10, cu 3-2, pentru a obține a treia victorie consecutivă de calificare la Cupa Mondială.

Armenia nu s-a apropiat niciodată de calificarea pentru Cupa Mondială, dar aceste trei victorii o fac deja a doua cea mai bună campanie de calificare din țară. Este o schimbare excelentă pentru o țară care a pierdut cu 9-1 în fața Italiei recent în 2019.

Lovitura deviată a lui Eduard Spearsian în primul meci internațional a dat Armeniei conducerea în minutul 56, dar România a răspuns când Alexandru Secaldau a lovit un rebound. Scaldau a făcut apoi 2-1 cu o lovitură de cap înclinată, dar atacantul român George Pushka a fost eliminat în minutul 78 când a făcut o provocare periculoasă și piciorul său a lovit un adversar în piept.

România s-a menținut la conducere până în minutul 87, când căpitanul Farazdat Haroyan din Armenia a deturnat o centrare a lui Tigran Parsigian din ceea ce România a simțit puternic că este o poziție de ofsaid. Două minute mai târziu, Armenia a avansat din nou după ce Spearsian s-a clătinat și Parsgyan a marcat lovitura de pedeapsă fără data meciului.

România a jucat Cupa Mondială de șapte ori, dar nu din 1998 și se pare că așteptarea lor va continua după ce și-au început campania din faza grupelor cu o victorie și două pierderi.

Mai târziu, în grupa 10, miercuri, Germania a găzduit Macedonia de Nord, iar Islanda a vizitat Liechtenstein.