Atletism – Kenia Kipyegon păstrează 1500 m de aur și pune capăt visului lui Hassan cu înalte

TOKYO (Reuters) – Kenith Faith Kipigon și-a păstrat vineri titlul de 1500 m feminin și i-a refuzat olandezului Sivan Hassan visul său de a câștiga un triplu olimpic fără precedent.

Hassan a fost nevoit să se mulțumească cu medalia de bronz, deoarece britanica Laura Muir a câștigat medalia de argint la stadionul olimpic.

A fost un sprint rapid în timp ce Hassan a mers înainte și Kipyegon chiar în spatele ei. Dar kenyanul a trecut rapid la conducere în ultima tură și a câștigat într-un timp record olimpic de 3: 53.11.

Românca Paola Ivan a stabilit recordul olimpic anterior de 3: 53.96 la Seul în 1988.

Hassan a intrat în cursă ca nou-încoronată campioană olimpică pentru cei 5.000 de metri, primul din ceea ce spera să fie un triplu aur. Ea intenționează, de asemenea, să concureze în cursa de 10.000 de metri sâmbătă.

Hassan, născut în Etiopia, în vârstă de 28 de ani, a condus cea mai mare parte a cursei, dar Kipigon a rămas bine cu ea, nepermițând niciodată doamnei olandeze să extindă conducerea.

Când se apropiau de penultima tură, alergau aproape umăr la umăr. Kipyegon a găsit rapid alte echipamente, ocolindu-și concurența și fără să se uite niciodată înapoi.

Intrând în cursă, Hassan a început să se estompeze și asta i-a deschis ușa lui Muir, care a depășit-o pentru a termina pe locul doi cu un timp de 3: 54.50, un record național.

Argintul lui Muir a fost a doua medalie olimpică a Marii Britanii la 1.500 de metri feminin, după ce Kelly Holmes a câștigat aurul în 2004 la Atena.

Kipyegon, în vârstă de 27 de ani, a devenit al doilea atlet care a câștigat mai multe medalii olimpice de aur în cadrul evenimentului. Își continuă cariera strălucită în competițiile majore. A câștigat sau s-a clasat pe locul al doilea în fiecare finală majoră a campionatului de 1500 m în care a concurat din 2015.

READ  Tenis Virginia masculin | Actualizări de tenis de vară

Câștigul a fost deosebit de uimitor, deoarece a venit după ce ia luat aproape doi ani să-și nască fiica înainte de a se întoarce în 2019 și de a lua argintul la Campionatele Mondiale din spatele lui Hassan din Doha.

„Sunt atât de fericită”, a spus ea. „A fost ceva la care nu mă așteptam cu adevărat și am făcut-o să mulțumească lui Dumnezeu. Sunt foarte fericită”.

„A fost o cursă foarte rapidă, știam că va continua până în ultimul tur. Toți sunt puternici. Dar sunt foarte fericit că am stabilit recordul olimpic.”

Muir, în vârstă de 28 de ani, a spus că frica ca cineva să treacă în fața ei pentru a-i refuza o poziție de medalie a determinat-o să termine cu greu.

Ea a declarat pentru BBC.

„Nu știu dacă acest record național se va bate, dar acea medalie este a mea.”

Hassan a spus că a făcut tot ce a putut și a fost în cele din urmă mulțumită de rezultat.

„Sunt atât de fericită”, a spus ea. „Am făcut tot posibilul și am făcut cursa rapidă. Nu aș fi putut face altceva. Am alergat deja câțiva kilometri, așa că sunt atât de fericită”.

(Raport Omar Muhammad). Montaj de Mitch Phillips / John Stonestreet / Ken Ferris / Toby Davis

Criteriile noastre: Thomson Reuters Trust Principles.