Auger-Aliassime a avansat în runda a patra de la Australian Open învingându-l pe Serondolo

Canadianul Felix Auger-Aliassime l-a învins pe argentinianul Francisco Sirondolo cu 6-1, 3-6, 6-1, 6-4 pentru a ajunge în turul a patra de la Australian Open.

Nativul de la Montreal a tras nouă ași și a câștigat 85 la sută din punctele sale la primul serviciu, precum și a spart șase din 20 de șanse.

De asemenea, a făcut 38 de câștigători față de 22 de la Birundolo într-un meci disputat vineri după-amiază la Melbourne.

ceas | Auger Aliassime conduce Serondolo în runda 3:

Auger-Aliassime a ajuns în optimile de finală la Australian Open

Felix Auger-Aliassime l-a învins pe argentinianul Francisco Sirondolo cu 6-1, 3-6, 6-1, 6-4 în turul trei de la Australian Open.

După ce a trecut de setul trei, Auger-Aliassime a avut o mare provocare de la Cerundolo în setul patru.

După ce a trecut cu 2-1, Auger-Aliassime, în vârstă de 22 de ani, a jucat trei meciuri consecutive pentru a conduce cu 4-2.

Cu toate acestea, Sirondolo a retras unul datorită unui fault al canadianului după ce forehandul câștigător i-a oferit avantajul de la Diavol.

Apoi s-a transformat într-o aventură dus și înapoi în care cei doi se potriveau după ce fiecare meci a fost câștigat.

Dar asta nu i-a ieșit pentru argentinian, deoarece Auger-Aliassime a trecut în finală, prinzând un punct de meci cu o lovitură de cap.

El urma să se înfrunte cu colegul canadian Denis Shapovalov din polonezul Hubert Horkachev în meciul de simplu masculin din turul trei.

În competiția de dublu feminin, canadianul Gabriela Dabrowski și partenera ei mexicană Juliana Olmos au învins-o pe americanca Shelby Rogers și pe românca Irina Camelia Bego cu 4-6, 6-2, 6-2 în runda de deschidere.

READ  Australian Open: Raonic se califică, Marino câștigă primul său meci de Grand Slam din 2013

Dabrowski și Olmos au lovit trei ași pentru o dublă greșeală și au câștigat 73% din punctele de la primul serviciu. Au profitat și de cinci șanse din nouă.

Al treilea duo cap de serie a avut 25 de câștigători față de 21 de adversar.

Între timp, compatrioții lor canadieni Laila Fernandez și americanul Bettany Mattick-Sands au căzut cu 7-6 (5), 4-6, 3-6 în fața brazilianei Beatrice Haddad Maya și a chinezului Zhang Shuai în meciul din primul tur.

După ce au câștigat primul set, Fernandez și Matik-Sands s-au prăbușit după un început excelent al celui de-al doilea.

Duoul a câștigat primele patru meciuri din grupa de mijloc. De acolo, Haddad Maya și Zhang au preluat conducerea cu o serie de șase victorii consecutive pentru a câștiga setul.

În al treilea, ei și-au construit impulsul, luând trei din primele patru jocuri. Fernandes și Matic Sands nu s-au putut apropia mai mult decât au fost două meciuri în urmă, în speranța unei reveniri.

Fernandes și Matic-Sands au spart patru din cele 12 șanse în comparație cu adversarii lor care au mers 6-pen-10.

Excursie Pegula, Gauff în runda a patra

Campioanele americane, Jessica Pegula și Coco Gauff, au obținut vineri victorii convingătoare în turul al treilea.

Pegula, a treia cap de serie, sfert de finală în ultimii doi ani la Melbourne Park, a avut nevoie de 65 de minute pentru a o învinge pe Marta Kostyuk cu 6-0, 6-2. A șaptea cap de serie Gauff a învins-o pe Bernarda Pera cu 6-3 și 6-2 pentru a trece în optimi.

Pegula a concurat în prima grupă și, deși Kostyuk s-a dovedit în grupa a doua, a jucat mereu catch-up.

READ  Baskonia, blocată în mlaștină, a câștigat o victorie incredibilă

„Credeam că nu am renunțat la multe puncte libere”, a spus Pegula, care o va întâlni în runda următoare pe campioana de la French Open 2021, Barbora Krejkova. „Am jucat agresiv când a trebuit, dar am jucat și inteligent. Mă bucur că mă calific în runda următoare.”

Gauff a trebuit să reziste la o salvă de lovituri mari de la Pera.

„Meciul de astăzi a fost greu”, a spus Gough. „Bernard a lovit mingea foarte tare, am încercat să mă țin de ea. Mă bucur că am ajuns în săptămâna a doua.”

Cap de serie Ija Swiatek a trecut cu 6-0, 6-1 pe Cristina Buxa, calificată din Spania, în doar 55 de minute. Finalista de anul trecut, americanca Danielle Collins, a fost învinsă cu 6-2, 5-7, 6-2 de campioana de la Wimbledon Elena Rybakina.

Krejcikova a fost prima jucătoare care a trecut în runda a patra cu o victorie 6-2 6-3 asupra Anhelinei Kalinina pentru a deschide jocul vineri pe Rod Laver Arena.

Cehia a 20-a cap de serie a câștigat primele cinci meciuri și și-a dominat adversara ucraineană. Krejcikova nu a pierdut niciun set în trei meciuri.

Tsitsipas face un pas înainte pentru a-l înfrunta pe păcătos

În meciul masculin, Stefanos Tsitsipas îl va înfrunta în turul al patrulea pe Jank Sinner.

A treia cap de serie Tsitsipas a salvat un punct de set în al doilea set, dar a învins-o pe Talon Griekspur cu 6-2 7-6(5) 6-3 pentru a ajunge în optimile de finală la Melbourne Park pentru a treia oară în patru ani.

Sinner a revenit din două seturi pentru prima dată în carieră, învingându-l pe Marton Fucsovics cu 4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0 după 3 ore și 33 de minute, câștigând ultimele 12 meciuri.

„Cu siguranță primele două seturi au fost foarte dificile pentru mine”, a spus italianul de 21 de ani, clasat pe locul 15. „Am intrat pe teren cu o singură tactică, apoi a trebuit să mă schimb puțin, să intru puțin mai mult în reversul lui. Am lucrat mult în extrasezon fizic, așa că astăzi am fost foarte bun fizic. în ultimele câteva seturi.”

Tsitsipas, cel mai bine clasat jucător la extragerea masculină după părăsirea capului de serie și a fundașului Rafael Nadal și a capului de serie Casper Ruud, a fost greu presat în al doilea set de a 63-a cap de serie Griekspor.

Olandezul a marcat un set point pe serviciul lui Tsitsipas la 6-5 în setul doi, dar nu a reușit să transforme, iar Tsitsipas a renunțat la victorie.

Tsitsipas și Sener au jucat de cinci ori, iar grecul conducea cu 4-1. Tânărul de 24 de ani este semifinalist de trei ori la Australian Open și a fost vicecampionul de la Openul Franței în 2021, în fața lui Novak Djokovic. Sinner a fost sferturi de finală la Melbourne anul trecut.