Austria învinge Ucraina cu 1-0 și se califică pentru Euro 2020 | sporturi de bivoli

De Karel Jansek, Associated Press

București, România (AFP) – O vraja haotică de 15 minute i-a oferit lui Christoph Baumgartner Austria câștigul pe care și-l dorea și conducerea pe care o dorea.

Mijlocașul s-a îndreptat la începutul primei reprize, apoi a marcat singurul gol în victoria Austriei cu 1-0 asupra Ucrainei în Campionatul European, luni.

Baumgartner a sărit pentru a deschide o lovitură de colț în minutul 17, dar a căzut la pământ după ce s-a ciocnit frontal cu Ilya Zabarni. I s-au acordat îngrijiri medicale și i s-a permis să continue să joace.

Patru minute mai târziu, el a căzut la o lovitură de colț a căpitanului austriac David Alaba, la celălalt capăt, pentru a oferi echipei sale conducerea pe care trebuiau să o conducă până la fluierul final.

Cu toate acestea, Baumgartner nu a ajuns atât de departe. El a fost înlocuit în minutul 32 și a ieșit de pe teren cu capul în mână.

„Este bine”, a spus antrenorul austriac Franco Voda. „A avut câteva probleme înainte de a marca, dar, din fericire, a rămas pe teren și a înscris golul. După aceea, s-a amețit și am decis doar să-l scoatem de pe teren. A marcat golul, așa că sunt foarte mulțumit de el. ”

Baumgartner era dureros, dar bucuros.

El a declarat pentru radioul austriac ORF: „Nu pot să înțeleg totul, mă doare capul. Este cu adevărat special pentru noi toți. Dragă Austria, bucură-te de asta”. „Am scris deja istorie, dar încă nu s-a terminat”.

READ  Urmărește meciul Napoli vs Liverpool - live online și informații TV globale - Liverpool FC