Bazaglio salvează victoria României cu lovituri uimitoare

al doilea grup

România – Spania 28:27 (12:11)

• Fundașul român Elisa Bucci și fundașul Craina Bentea au fost cei mai buni marcatori ai meciului, cu șapte goluri fiecare.
  • Spania a încercat să revină, chiar înapoi în top în minutul 42 după două reprize 3:0, dar a eșuat în ultima secundă, Bianca Bazaglio marcând un monstru cu o secundă înaintea cronometrului.
  • Fundașul stânga român Cristina Nygo a marcat cinci goluri în meci, îmbunătățindu-și totalul în EURO EHF la 287 de goluri și la turneul din 2022 la 23.
  • Aceasta a fost a șaptea victorie a României în opt meciuri împotriva Spaniei la EURO EHF, dominația lor continuând după această victorie.
  • România și Spania se află acum la două puncte, egalând Germania și Țările de Jos în clasamentul grupelor, iar Franța și Muntenegru în fruntea clasamentului, cu patru puncte.

Un final uimitor în Scooby

Spania chiar a citit bine jocul României, oprindu-le motorul, Cristina Nigo, cu o excelentă și agresivă apărare 5-1, care a transformat 4-2, ceea ce a stânjenit cu adevărat echipa Florentine Beira. Dar România a avut ceva ajutor de la jucători cheie precum Sorina Grosav, Crenna Pentea sau Elisa Pucci, care au ținut echipa pe linia de plutire.

Dar niciunul dintre acei jucători nu a avut un rol major până la urmă, Bianca Pasaglio a lovit al treilea, doar la clopot. Cu un șut uluitor, de la o distanță de peste 10 metri, Basalio a marcat și a luat victoria României, doar a treia în ultimele 13 meciuri ale EURO EHF.

Ca atare, atât România, cât și Germania, care au început turul principal fără puncte, au reușit să ia victorii și au intrat în lupta pentru un final mai bun în competiție, în care proiectele vor fi un tur principal neînfrânat la Skopje.