Box mondial pentru tineret: India a luat 4 medalii

Campioana asiatică Finca și Alvia Pathan s-au numărat printre cei patru boxeri indieni care au avansat în semifinalele Campionatului Mondial de tineret masculin și feminin de la Kielce, Polonia. Getica și Bunnam sunt ceilalți doi boxeri care intră în optimile de finală și au câștigat cel puțin o medalie de bronz pentru țară.

Toți cei patru boxeri au făcut performanțe extraordinare în meciurile lor din sferturile de finală. Boxerul Panipat Finca l-a învins pe rivalul columbian Camilo Camilla cu 5-0 în categoria 60 kg, în timp ce campioana asiatică pentru juniori din 2019 Alfia (+81) a învins boxerul maghiar Rika Hoffmann cu aceeași marjă.

Jucând în categoria de 57 kg, Poonam a câștigat cu ușurință o victorie cu 5-0 asupra lui Nazrk Serik din Kazahstan pentru a avansa în semifinale. Getica (48 kg) a făcut o altă demonstrație puternică în timp ce a dominat-o pe adversara sa romană Elizabeth Ostan, din cuvânt, cu pumni precise și mișcare rapidă, care a făcut ca arbitrul să oprească competiția după prima rundă și să-l declare câștigător pe boxerul Haryana.

O altă indiancă Khushi (81 kg) și-a pierdut meciul din sfertul de finală împotriva turcului Busra Isildar. La categoria masculină, Manish (75 kg) și Sumit (69 kg) au ajuns în sferturile de finală în categoriile lor respective, cu victorii egalate cu 5-0 asupra lui Abdullah Al-Araj, respectiv a slovacului Ladislav Horvath.

Între timp, Akash Gurkha (60 kg) și Venet (81 kg) nu au reușit să avanseze, deoarece au suferit înfrângeri în meciul lor de optsprezece.