Calificări ale Ligii Campionilor feminine: Lauren Hemp pe țintă, Manchester City a marcat șase goluri împotriva lui Tomiris Turan pentru a se pregăti pentru o întâlnire cu Real Madrid | știri despre fotbal

Calificări ale Ligii Campionilor feminine: Lauren Hemp pe țintă, Manchester City a marcat șase goluri împotriva lui Tomiris Turan pentru a se pregăti pentru o întâlnire cu Real Madrid |  știri despre fotbal

Manchester City și-a început campania de calificare în UEFA Women’s Champions League cu un început excelent, cu o victorie cu 6-0 în fața kazahului Tomiris Turan la Madrid.

Câștigătoarele Euro 2022 din Anglia, Keira Walsh, Lauren Hemp și Chloe Kelly, care au marcat golul victoriei împotriva Germaniei în finala de la Wembley, portarul Eli Roebuck și căpitanul City Alex Greenwood au fost toți în formația de start.

Demi Stokes a fost pe bancă alături de fostul căpitan al Angliei Steve Houghton, care nu a fost în echipa finală a Lyonezelor la Euro după operația lui Ahile.

Banny Shaw a adus lui City conducerea după doar patru minute, când a transformat centrarea lui Hemp, înainte ca internaționalul jamaicesc să înscrie al doilea gol al meciului în minutul 21.

Vă rugăm să utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Antrenorul feminin de la Manchester City, Gareth Taylor, așteaptă cu nerăbdare noul sezon al Ligii de fotbal feminin și spune că este mulțumit de echipa sa, în ciuda faptului că a pierdut câțiva jucătoare cu experiență.

Hemp a adăugat al treilea gol în timpul opririi în prima repriză, înainte ca City să înscrie încă trei goluri târzii prin autogolul lui Vicky Losada, Dina Castellanos și Aitag Sharifova.

City va continua duminică să înfrunte Real Madrid după ce spaniolii au învins Sturm Graz cu 6-0.

În meciurile din Grupa 2 CP desfășurate la Katerini, Grecia, Rangers l-au învins pe Ferencvaros cu 3-1, în timp ce Swansea a pierdut cu 2-0 la PAOK.

Rangers au avansat în finala primului tur al miniturneului împotriva gazdelor PAOK după o dublă a lui Jenny Danielson și un gol al lui Brogan Hay.

În LP Grupa 1, Glasgow City a pierdut cu 3-1 cu Roma la Petershill Park, Benedetta Glionna marcând de două ori pentru italieni. City joacă următorul Servet duminică.

Echipa irlandeză Shelburne a câștigat meciul din CP 1 Grupa A împotriva lui Pomorje cu 1-0 în Slovenia.

Glentoran a pierdut însă cu 4-2 la penalty-uri în fața Olympiei Cluj după ce meciul din Grupa G s-a încheiat fără goluri în România.

Urmărește Superliga feminină cu Sky

Sezonul 2022/23 din Superliga feminină începe în weekendul din 10/11 septembrie, cu campioana în rezervă Chelsea, care începe acasă cu West Ham.

Runda de meciuri de cortină include, de asemenea, o confruntare delicioasă între cele două echipe care au terminat al doilea și al treilea în WSL sezonul trecut, cu Arsenal mergând la Manchester City.

Arsenal a ratat titlul cu doar un punct sezonul trecut, așa că meciul lor de acasă cu Chelsea în acest weekend, pe 14 și 15 ianuarie – primul tur de meciuri după pauza de iarnă de o lună din WSL – și o excursie pentru a înfrunta echipa Emma Hayes. . Penultimul weekend al sezonului, 20 și 21 mai, poate fi esențial.