Calificări la Cupa Mondială 2022: Cine s-a calificat în Qatar? Programează grupuri, clasamente, date, date | știri despre fotbal

Drumul către Qatar 2022 continuă pentru țările europene – cine va ajunge la finala Cupei Mondiale anul viitor?

Aici, parcurgem starea de joc în fiecare dintre cele zece grupuri, pe măsură ce mesele încep să prindă contur și oferă informații privilegiate despre procesul de calificare și datele cheie.

Câștigătorii grupului se vor califica automat pentru Qatar 2022 și această pagină va fi actualizată atunci când țările își vor rezerva locul în turneul de anul viitor.

Ce sunt grupurile?

Grupa A: Portugalia, Serbia, Republica Irlanda, Luxemburg, Azerbaidjan
Grupa B: Spania, Suedia, Grecia, Georgia, Kosovo
grupa C: Italia, Elveția, Irlanda de NordBulgaria și Lituania
Grupa D: Franța, Ucraina, Finlanda, Bosnia și Herțegovina, Kazahstan
Grupa E: Belgia, Țara GalilorRepublica Cehă, Belarus, Estonia
Al șaselea grup: Danemarca, Austria, Scoţia, Israel, Insulele Feroe, Moldova
Grupa G: Olanda, Turcia, Norvegia, Muntenegru, Letonia, Gibraltar
Grupa H: Croația, Slovacia, Rusia, Slovenia, Cipru, Malta
Primul grup: AngliaPolonia, Ungaria, Albania, Andorra și San Marino
Grupa J: Germania, România, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia, Liechtenstein

Grupa A

Portugalia El a urcat în fruntea grupei după ce a câștigat în Azerbaidjan, cu două puncte înaintea Serbia, care a remizat 1-1 cu Republica Irlanda.

locul trei Luxemburg Aceștia au lovit mai mult decât greutatea lor în această grupă, dar acum se află la șapte puncte în spatele liderilor Portugalia, deși cu un joc în mână. Cu toate acestea, Serbia este încă la vedere, cu o diferență între locurile trei și al doilea, cu doar cinci puncte.

Nu sunt încă cele mai bune campanii eligibile Republica IrlandaDar o remiză cu Serbia le oferă un impuls înainte de ultimele jocuri ale sezonului.

Azerbaidjan A fi blocat în partea de jos a grupului la un moment dat.

următoarele:

9 octombrie: Azerbaidjan și Irlanda – 17:00
9 octombrie: Luxemburg vs Serbia – Runda 19.45

grupa b

Spania a sari Suedia Topul grupei B cu o victorie cu 4-0 Georgia – Și poziția lor de lider al grupului s-a consolidat și mai mult după ultima rundă.

Scandinavii au pierdut cu 2-1. Grecia La ultima lor ieșire, în timp ce Spania s-a terminat Kosovo, care au debutat doar în calificările la Cupa Mondială din 2018, iar acum au alunecat pe locul patru.

următoarele:

9 octombrie: Suedia vs. Kosovo – meciul 5 seara
9 octombrie: Georgia vs Grecia – meciul 5 seara

grupa C

Grupa C s-a deschis când Elveţia mâner Italia Egalitate 0-0.

READ  Andy Murray la extragerea US Open. Wawrinka se retrage

În ultima rundă, Azore și-a ridicat avantajul la vârf la șase puncte pentru a învinge Lituania cu 5-0, în timp ce echipa elvețiană s-a poticnit într-o situație dificilă cu Irlanda de Nord.

Irlanda de Nord Călătorește în Elveția în octombrie pentru o întâlnire de urgență.

următoarele:

9 octombrie: Lituania vs Bulgaria – meciul 2 după-amiază
9 octombrie: Elveția vs Irlanda de Nord – Meciul de la 19.45

grupa d

Franţa Ei luptă să-și găsească groaza în această campanie, dar o victorie decisivă Finlanda I-a văzut deschizând un avans de șapte puncte în vârful punții.

Echipa lui Didier Deschamps a obținut trei victorii și trei remize din șase meciuri din grupa D.

Ucraina și Finlanda nu au pierdut totul, ambele echipe având jocuri în mână cu Franța, în încercarea de a reduce diferența până la vârf.

următoarele:

9 octombrie: Kazahstan vs Bosnia și Herțegovina – meciul 2 după-amiază
9 octombrie: Finlanda vs Ucraina – ora 17:00

Grupa E

Belgia El este în fruntea clasamentului mondial FIFA și în fruntea grupei E cu o victorie asupra Belarusului pentru a obține cinci victorii din șase meciuri. Acum sunt cu nouă puncte în urmă Republica Cehă, care nu va mai juca până în octombrie.

Țara Galilor Speranțele calificării auto au suferit o lovitură majoră după impasul împotriva Estoniei.

următoarele:

8 octombrie: Estonia vs Belarus – Meci la 19:45
8 octombrie: Republica Cehă vs Țara Galilor – Runda 19.45

F. Grup

Danemarca Continuând de unde au rămas la Euro 2020, și-au menținut recordul perfect în timpul calificărilor la Cupa Mondială cu a șasea victorie consecutivă, învingând Israelul. 5-0. Acum au doar două victorii din câștigarea conducerii grupei și un loc în finala Cupei Mondiale.

Scoţia (11 puncte), Israel (10 puncte) și Austria (Șapte puncte) alcătuiește grupul de urmărire, dar superba victorie a lui Steve Clark cu 1-0 la Viena îi pune în pole position pentru al doilea loc în grupă cu un joc împotriva Israelului la Hampden Park în octombrie viitor.

următoarele:

9 octombrie: Scoția vs Israel – meciul 17:00
9 octombrie: Insulele Feroe vs Austria – Meciul de la 19.45
9 octombrie: Moldova vs Danemarca – Runda 19.45

Grupa G

Grupa G s-a dovedit prea strânsă pentru a fi convocată după șase meciuri. Olanda (13 puncte) conduce grupul la diferența de goluri după ce a câștigat cu 6-1 curcan, In timp ce Norvegia (de asemenea, 13 puncte), a marcat o victorie masivă cu 5-1 asupra Gibraltarului pentru a ajunge din urmă cu echipa națională olandeză.

READ  Intervenții ofensive NFL: Samuel Cosmi, Texas

Marea înfrângere a Turciei a fost o lovitură pentru șansele lor, dar au rămas ferm în urmărire cu 11 puncte, în timp ce Muntele negru 0-0 egal cu Letonia Le lasă multe de făcut pentru a-i compensa pe lideri.

următoarele:

8 octombrie: meciul Gibraltar vs Muntenegru – meci de la 19.45
8 octombrie: Letonia vs Olanda – Meci la 19:45
8 octombrie: Turcia vs Norvegia – Meciul de la 19.45

grupa h

Croaţia Și Rusia El deține încă 13 puncte, dar Croația este acum în fruntea grupei H la diferența de goluri după ce a câștigat cu 3-0 la Slovenia Marti seara.

Rusia a câștigat cu 2-0 Malta Înseamnă că decalajul dintre cele două puncte cele mai înalte este de patru puncte până la locul patru Slovacia, In timp ce Slovenia Încă două puncte pe locul patru.

următoarele:

8 octombrie: Malta vs Slovenia – Meci la 19:45
8 octombrie: Cipru v Croația – Runda 19.45
8 octombrie: Rusia vs Slovacia – Runda 19.45

Primul grup

Anglia El a renunțat la recordul său perfect în Polonia, după ce a acordat egalarea târzie, dar are încă patru puncte sănătoase față de Albania și un avantaj de cinci puncte față de Polonia.

Ungaria Rămâneți la o distanță de atingere de locul de play-off.

următoarele:

9 octombrie: Andorra vs Anglia – Meci la 19:45
9 octombrie: Ungaria vs Albania – Meciul de la 19.45
9 octombrie: Polonia vs San Marino – Meciul de la 19.45

J. Grup

Germania Topează grupa J și își continuă conducerea după ce a învins Islanda cu 4-0, în timp ce era cel mai apropiat concurent Armenia A fost ținut de jgheab Liechtenstein.

România Și Macedonia de Nord El s-a putut califica până acum, dar niciunul dintre ei nu a putut prelua conducerea, deoarece întâlnirea lor s-a încheiat fără goluri.

următoarele:

8 octombrie: Liechtenstein vs Macedonia – Meciul de la 19.45
8 octombrie: Islanda vs Armenia – Runda 19.45
8 octombrie: Germania vs România – Runda 19.45

Calificări la Cupa Mondială 2022: Tot ce trebuie să știți

Câte țări europene sunt eligibile?

Un total de 13 sloturi sunt disponibile în finala Campionatului UEFA pe echipe. Cele 55 de echipe au fost împărțite în cinci grupe de cinci și cinci grupe de șase.

Câștigătorii din cele 10 grupe se vor califica automat pentru finala, care va avea loc pentru prima dată în noiembrie și decembrie 2022 pentru a evita căldura aspră a verii din Orientul Mijlociu.

READ  Simona Halep, fostă numărul unu, s-a căsătorit în România

Ce se întâmplă dacă ocupi locul doi în grupul tău?

Vor fi disputate încă trei locuri între al doilea loc al grupei 10 și cele două echipe cu cel mai mare rang din Liga Națiunilor care nu s-au calificat deja sau nu au terminat pe locul al doilea.

Aceste 12 echipe vor fi împărțite în trei piste de playoff, fiecare cu patru țări, pentru a determina ultimele trei stadioane europene. Formatul va consta din două runde eliminatorii în care se califică cele trei echipe suplimentare.

Când vor avea loc calificările?

Playoff-urile vor fi disputate între martie și noiembrie 2021, meciurile din play-off fiind programate pentru martie 2022.

Runda 7: 8-9 octombrie 2021
Runda 8: 11-12 octombrie 2021
9 rundă: 11-13 noiembrie 2021
10 rundă: 14-16 noiembrie 2021

Care este programul meciurilor?

Care este formatul și programul Cupei Mondiale?

Turneul va cuprinde 32 de echipe din opt grupe de patru.

Patru meciuri vor fi disputate în fiecare zi în faza grupelor, care va dura 12 zile și va vedea câștigătorii și al doilea înaintarea în optimile de finală.

Meciurile vor fi alocate anumitor locuri doar după tragerea la sorți a finalei, astfel încât organizatorii să poată alege orele optime de start pentru a se potrivi cu publicul TV din diferite țări, precum și pentru fanii din Qatar.

Extragerea finalelor este programată pentru aprilie 2022, după fereastra din martie pentru meciurile internaționale.

Spre deosebire de Euro 2020, pe 17 decembrie va avea loc un meci pentru locul trei.

Etapa grupelor: 21 noiembrie – 2 decembrie
Optimi: 3-6 decembrie
Sferturi de finala: 9/10 decembrie
semi finala: 13 și 14 decembrie
ultimul: 18 decembrie

Când încep meciurile?

FIFA a confirmat că primele două runde de meciuri vor începe la 13:00, 16:00, 19:00 și 22:00, ora locală (10:00, 13:00, 16:00 și 19:00 în Marea Britanie).

Timpul inițial pentru runda finală a meciurilor de grupă și a meciurilor eliminatorii va fi 18:00 și 22:00 ora locală (15:00 și 19:00 ora Regatului Unit).

Finala este programată să înceapă la 18:00, ora locală (15:00, ora Regatului Unit).

Care sunt locurile?

Meciurile grupelor se vor disputa pe opt stadioane: stadionul Al Bayt, stadionul internațional Khalifa, stadionul Al Thumama, stadionul Ahmed Bin Ali, stadionul Lusail, stadionul Ras Abu Aboud, stadionul Education City și stadionul Al Janoub.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *