Calificări la Cupa Mondială 2022: Cine s-a calificat în Qatar? Programează grupuri, clasamente, date, date | știri despre fotbal

Drumul către Qatar 2022 este încă în curs pentru țările europene – cine s-a calificat și cine se califică pentru a ajunge la finala Cupei Mondiale anul viitor?

Aici, parcurgem starea de joc în fiecare dintre cele zece grupuri, pe măsură ce mesele încep să se contureze și să furnizeze informații privilegiate despre procesul de calificare și datele cheie.

Câștigătorii grupului se vor califica automat pentru Qatar 2022 și această pagină va fi actualizată atunci când țările își vor rezerva locul în turneul de anul viitor.

Cine s-a calificat?

Ce sunt grupurile?

Grupa A: Portugalia, Serbia, Republica Irlanda, Luxemburg, Azerbaidjan
Grupa B: Spania, Suedia, Grecia, Georgia, Kosovo
grupa C: Italia, Elveția, Irlanda de NordBulgaria și Lituania
Grupa D: Franța, Ucraina, Finlanda, Bosnia și Herțegovina, Kazahstan
Grupa E: Belgia, Țara GalilorRepublica Cehă, Belarus, Estonia
Al șaselea grup: Danemarca, Austria, Scoţia, Israel, Insulele Feroe, Moldova
Grupa G: Olanda, Turcia, Norvegia, Muntenegru, Letonia, Gibraltar
Grupa H: Croația, Slovacia, Rusia, Slovenia, Cipru, Malta
Primul grup: AngliaPolonia, Ungaria, Albania, Andorra și San Marino
Grupa J: Germania, România, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia, Liechtenstein

Grupa A

Serbia Victoria asupra Azerbaidjanului înseamnă că rămân cu un punct înaintea Portugaliei, după ce au mai jucat un joc.

Câștigătorul grupului va fi una dintre aceste două părți Luxemburg Și Republica Irlanda Acum stați la 10 și respectiv 11 puncte în spatele Portugaliei.

Azerbaidjan A fi blocat în partea de jos a grupului la un moment dat.

următoarele:

11 noiembrie: Azerbaidjan vs Luxemburg – meciul de la ora 17:00
11 noiembrie: Republica Irlanda vs Portugalia – Meci la 19:45

grupa b

Suedia Mutat cu două puncte din Spania În partea de sus a grupului b Mulțumită victoriei lor cu 2-0 asupra Greciei.

Grecia Nu au ieșit din cadru pentru a termina pe locul doi, la patru puncte în spatele Spaniei, cu două puncte de jucat.

Kosovo Și Georgia În afara disputei se află pe locurile patru și cinci, cu câte patru puncte fiecare.

următoarele:

11 noiembrie: Georgia vs Suedia – meciul 5 seara
11 noiembrie: Grecia vs Spania – Runda 19.45

grupa C

Elveţia Mergeți la nivelul punctelor cu Italia Mulțumită unei victorii cu 4-0 asupra Lituaniei, dar a rămas pe locul al doilea datorită diferenței superioare de goluri a Azzurri.

Irlanda de Nord Speranțele pentru un loc în playoff s-au încheiat, deoarece au pierdut cu 2-1 în fața Bulgariei, care sunt și ele în afara competiției.

Lituania Au rămas în partea de jos după ce au luat doar trei puncte din șapte meciuri.

următoarele:

12 noiembrie: Italia și Elveția – Runda 19.45
12 noiembrie: Irlanda de Nord vs Lituania – Runda 19.45

READ  Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020: Ole White face istorie calificându-se în sferturile de finală după ce a remizat 0-0 cu România

grupa d

Ucraina 1-1 egal cu Bosnia și Herțegovina înseamnă Franţa Sunt trei puncte clare, cu un joc în mână, punându-i pe marginea câștigării grupei.

Ucraina este următoarea în clasament Finlanda Și Bosnia si Hertegovina, cu cele trei stări separate de doar două puncte, și astfel toată lumea este încă într-un hohot pentru a asigura prima și a doua poziție.

Kazahstan, dar, Are multe de făcut.

următoarele:

13 noiembrie: Bosnia și Herțegovina vs Finlanda – meciul 2 după-amiază
13 noiembrie: Franța vs Kazahstan – Runda 19.45

Grupa E

Belgia Stând în fruntea grupei, dar încă nu sunt siguri că se vor califica drept Țara Galilor Au cinci puncte în urmă, cu două jocuri jucate.

Republica Cehă El se află deasupra Țării Galilor la diferența de goluri pe locul al doilea, dar nu s-a putut potrivi Belgiei pentru că au jucat mai mult un joc.

Belgia își poate termina calificarea învingând echipa pe locul patru Estonia Luna viitoare, Țara Galilor ocupând ultimul loc Bielorusia În următorul lor meci, ei continuă să lupte pentru un loc în turneu.

următoarele:

13 noiembrie: Țara Galilor vs Belarus. 19.45
13 noiembrie: Belgia vs Estonia – 19.45

F. Grup

Danemarca Au devenit a doua echipă europeană care și-a rezervat locul la Cupa Mondială din 2022, întrucât victoria lor cu 1-0 asupra Austriei și-a continuat recordul perfect din grupa F.

Scoţia Bine poziționat pentru a-și asigura locul al doilea în grupă datorită victoriilor lor asupra Israelului și Insulelor Feroe.

Israel Acum, el se află în spatele Scoției, pe locul trei, cu două meciuri de jucat, în timp ce Austria Acum este în afara competiției pentru calificări, împreună cu Insulele Feroe Și Moldova.

următoarele:

12 noiembrie: Moldova vs Scoția – meciul 17:00
12 noiembrie: Austria vs Israel – Runda 19.45
12 noiembrie: Danemarca vs Insulele Feroe – Meci la 19:45

Grupa G

The Olanda Abordarea reabilitării automate după lovire Muntele Tarek Ultima dată, dar sunt încă la doar două puncte înainte Norvegia Cu două jocuri de jucat.

Echipa lui Louis van Gaal și-a finalizat luna viitoare campania de calificare departe de casă împotriva Muntenegrului și a țării lor de origine, Norvegia.

curcan El a cucerit o victorie cu 2-1 asupra Letoniei ultima dată când Burak Yilmaz a înscris un penalty la pauză pentru a-și reînvia speranțele de a se califica pentru Cupa Mondială 2022.

Victoria le-a lăsat cu patru puncte în spatele liderilor grupei G și cu două puncte în spatele Norvegiei, mai rămânând două meciuri.

READ  Hervis Sports & Fashion a deschis un nou magazin, 38 în România

următoarele:

13 noiembrie: Norvegia vs Letonia – 17:00
13 noiembrie: Turcia – Gibraltar – ora 18:00
13 noiembrie: Muntenegru vs Olanda. 19.45

grupa h

Croaţia Speranțele lor de a se califica automat pentru Cupa Mondială 2022 au fost distruse după o remiză 2-2 pe teren propriu Slovacia În meciul de grupă H de luni, el i-a lăsat cu două puncte în spatele Rusiei într-o cursă între două echipe pentru primul loc.

Rușii, care au 19 puncte din opt meciuri, au învins Slovenia cu 2-1 în deplasare pentru a învinge Croația, care a revenit de două ori în spatele slovacilor și a anulat un gol târziu după un control VAR.

Rusia găzduiește Cipru și Croația vizitează Malta în penultima rundă de meciuri din 11 noiembrie, înainte de confruntarea cu două picioare, trei zile mai târziu, în ceea ce este probabil o bătălie decisivă pentru o dana automată pentru campionatul de anul viitor din Qatar.

următoarele:

11 noiembrie: Rusia v Cipru – ora 17:00
11 noiembrie: Malta vs Croația – 19.45
11 noiembrie: Slovacia vs Slovenia – 19.45

Primul grup

Anglia El are nevoie de patru puncte din cele două jocuri rămase, acasă în Albania și în deplasare la San Marino, pentru a se asigura de conducere după egalitatea lor 1-1 cu Ungaria, marți.

Polonia Ei sunt într-o poziție puternică pentru un playoff după ce au învins Albania cu 1-0 pentru a trece pe locul doi.

Ungaria Au fost atinși de remiza 1-1 cu Anglia la Wembley, dar speranțele lor de a atinge un al doilea turneu major la rând sunt distruse.

următoarele:

12 noiembrie: Andorra vs Polonia – Meci la 19:45
12 noiembrie: Anglia vs Albania – Meciul de la 19.45
12 noiembrie: Ungaria vs San Marino – meci la 19:45

J. Grup

Germania Au devenit prima echipă europeană care s-a calificat la Cupa Mondială 2022, zdrobind luni 4-0 Macedonia de Nord în deplasare pentru a termina pe primul loc în Grupa 10, cu cel puțin două meciuri înainte.

Macedonia de Nord Și Armenia Ei duc o luptă pentru locul al doilea, cu România Nu a ieșit încă din ecuație.

următoarele:

11 noiembrie: Armenia v Germania – 17:00
11 noiembrie: Liechtenstein vs România – ora 17:00
11 noiembrie: Macedonia de Nord v Islanda – 17:00

Calificări la Cupa Mondială 2022: Tot ce trebuie să știți

Câte țări europene sunt eligibile?

Un total de 13 sloturi sunt disponibile în finala Campionatului UEFA pe echipe. Cele 55 de echipe au fost împărțite în cinci grupe de cinci și cinci grupe de șase.

READ  Coco Gauff Naomi Osaka Match Group

Câștigătorii din cele 10 grupe se vor califica automat pentru finala, care va avea loc pentru prima dată în noiembrie și decembrie 2022 pentru a evita căldura aspră a verii din Orientul Mijlociu.

Ce se întâmplă dacă ocupi locul doi în grupul tău?

Vor fi disputate încă trei locuri între al doilea loc al grupei 10 și cele două echipe cu cel mai mare rang din Liga Națiunilor care nu s-au calificat deja sau nu au terminat pe locul al doilea.

Aceste 12 echipe vor fi împărțite în trei piste de playoff, fiecare cu patru țări, pentru a determina ultimele trei stadioane europene. Formatul va consta din două runde eliminatorii prin care se califică cele trei echipe suplimentare.

Când vor avea loc calificările?

Playoff-urile vor fi disputate între martie și noiembrie 2021, meciurile din play-off fiind programate pentru martie 2022.

Runda 8: 11-12 octombrie 2021
9 rundă: 11-13 noiembrie 2021
10 rundă: 14-16 noiembrie 2021

Care este programul meciurilor?

Care este formatul și programul Cupei Mondiale?

Turneul va cuprinde 32 de echipe din opt grupe de patru.

Patru meciuri vor fi disputate în fiecare zi în etapa grupelor, care va dura 12 zile și va vedea câștigătorii și al doilea înaintea în optimile de finală.

Meciurile vor fi alocate anumitor locuri doar după tragerea la sorți a finalei, astfel încât organizatorii să poată alege orele optime de start pentru a se potrivi cu publicul TV din diferite țări, precum și pentru fanii din Qatar.

Tragerea la sorți a finalelor este programată pentru aprilie 2022, după fereastra din martie pentru meciurile internaționale.

Spre deosebire de Euro 2020, pe 17 decembrie va avea loc un meci pentru locul trei.

Etapa grupelor: 21 noiembrie – 2 decembrie
Optimi: 3-6 decembrie
Sferturi de finala: 9/10 decembrie
semi finala: 13 și 14 decembrie
ultimul: 18 decembrie

Când încep meciurile?

FIFA a confirmat că primele două runde de meciuri vor începe la 13:00, 16:00, 19:00 și 22:00, ora locală (10:00, 13:00, 16:00 și 19:00 în Marea Britanie).

Timpul inițial pentru runda finală a meciurilor de grupă și a meciurilor eliminatorii va fi 18:00 și 22:00 ora locală (15:00 și 19:00 ora Regatului Unit).

Finala este programată să înceapă la 18:00, ora locală (15:00, ora Regatului Unit).

Care sunt locurile?

Meciurile grupelor se vor disputa pe opt stadioane: stadionul Al Bayt, stadionul internațional Khalifa, stadionul Al Thumama, stadionul Ahmed Bin Ali, stadionul Lusail, stadionul Ras Abu Aboud, stadionul Education City și stadionul Al Janoub.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *