Campionatul Mondial de box: Nikat Zarin, Parveen, Manisha record de victorii

Boxerii indieni Nikat Zarin (52 kg), Parveen (63 kg) și Manisha (57 kg) au avansat în rundele a doua și a treia ale Campionatului IBA de box feminin de la Istanbul, după ce și-au câștigat luptele de miercuri. Zarin a învins-o pe mexicana Herrera Alvarez cu 5-0, în timp ce Parvin a învins-o pe ucraineană Maria Bova cu o marjă similară. Manisha, care a primit un rămas bun în runda de deschidere, a triumfat și ea printr-o decizie unanimă împotriva lui Kala Thapa din Nepal de a ajunge în turul al treilea. Zarine, care a câștigat aurul la prestigiosul memorial Strandja la începutul acestui an, și-a continuat seria de victorii când l-a trimis pe Alvarez fără să transpire.

Medaliata cu bronz la Campionatele Asiei AFC din 2019 a fost complet în control pe tot parcursul meciului, valorificând raza ei extinsă. Ea a atacat cu niște pumni ascuțiți și precisi în meciul de început.

Pugilistul de la Telangana, în vârstă de 25 de ani, îl va înfrunta pe concurentul mongol Lutsaikhany Altantsetseg, medaliat cu bronz la Campionatele Asiei din 2021.

Tânăra de 22 de ani din Haryana, Parveen, a câștigat prin decizie unanimă împotriva mai experimentatului boxer ucrainean, care este cu 12 ani mai mare ea, la divizia de patinaj ușor pentru a da tonul pugilistilor indieni.

Deși câștigătoarea națională de tineret din 2017 a început puternic, ea a depășit-o pe Buffa în runda de deschidere, egalând energia lui Parvin.

Dar indianca a dat dovadă de o tenacitate uimitoare când a mărit miza în turul doi. Ucraineana în vârstă de 34 de ani a atacat, aterizand într-o serie de pumni pentru a pecetlui în cele din urmă egalitatea în favoarea ei.

READ  Medaliatul olimpic cu bronz Aidan Walsh urmează să revină la acțiune săptămâna viitoare

După un început excelent de campanie, ea o va înfrunta duminică în semifinale pe fosta campioană olimpică de tineret Jajira Gonzalez din SUA.

Manisha, ca și Zarine și Parveen, nu a trebuit să sape adânc, deoarece a câștigat ușor în fața lui Thapa.

Turneul include 310 boxeri din 73 de țări din întreaga lume.

Joi, medaliatul cu bronz al Campionatului Asiei din 2021 Jesmin (60 kg), Anamika (50 kg) și Shiksha (54 kg) își vor începe campania în optimile de finală.

Jasmine se va confrunta cu o provocare din partea de două ori campioană asiatică de tineret Porntip Bwaba din Thailanda la categoria 60 kg, în timp ce Anamika se va lupta cu românca Eugenia Angell.

promovare

Chiksha, care și-a luat rămas bun în runda de deschidere, va juca cu argentiniana Herrera Milagros Rosario într-un meci de 54 de kg.

În ultima ediție a turneului desfășurat în Rusia în 2019, boxerii indieni au câștigat o medalie de argint și trei de bronz.