Canada a câștigat opt ​​medalii de bronz feminine la Campionatele Mondiale de canotaj

Echipa de canotaj feminin canadian opt și-a continuat drumul către câștigarea medaliilor la campionatele mondiale duminică.

După ce a câștigat aurul la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 cu argint la Cupa Mondială în iulie, echipajul canadian a adăugat o medalie de bronz la Ratchez, Republica Cehă.

VEZI l Echipa canadiană de canotaj cu opt femei își continuă seria de vârf:

Canada a câștigat bronzul în cursa feminină de 8 canotaj la Campionatele Mondiale

Echipajul canadian i-a respins pe americani pentru a lua bronzul la Ratchez, Republica Cehă.

Alexis Kronk, Kirsten Edwards, Kasia Groschala-Wasserski, Sidney Payne, Morgan Rostis, Jessica Civic, Gabriel Smith, Avalon Westneys și Kristen Kate Coxwin au terminat în șase minute și 7,51 secunde.

Performanța de bronz a fost cu 6,37 secunde mai lentă decât România victorioasă, care a terminat pe locul șase la Tokyo. Echipa națională a Olandei a terminat duminică pe locul secund cu un timp de 6:05.04.

Canada i-a devansat pe americani pe locul patru cu 2,29 secunde pentru a-și asigura un loc pe podium, după ce a terminat pe primul loc în spatele Statelor Unite în cursa preliminară de marți.

Duminică mai devreme, echipa canadiană de opt oameni a terminat pe locul cinci la eveniment. Marea Britanie a cules aurul, cu Olanda și Australia aproape de podium.

Echipa Canadei a inclus Curtis Ames, Trek Bean, Jacob Buczyk, Will Crothers, Ryan Clegg, Luke Gadsdon, Josh King, Peter Lancashire, Coxwin și Laura Court.

READ  Scena Cluj Arena: Naționala de fotbal a României se întoarce la Cluj-Napoca pentru un meci amical împotriva Sloveniei