Canotajul din Noua Zeelandă de opt s-a apropiat în calificările olimpice de la Lucerna

Opt bărbați din Noua Zeelandă au fost fotografiați în lacul Karapiro luna trecută, în drum spre asigurarea calificării olimpice.

Kristel Yardley / Personal

Cele opt canotaje ale nou-zeelandezilor au avut o lovitură psihologică majoră în două zile în cursa de calificare olimpică.

Sper doar că adversarii lor nu se vor încurca cu ei și își vor păstra pudra uscată.

Echipa Kiwi aleargă în regata „ultima șansă” de la Lucerna, Elveția, și trebuie să termine cursa dintre primele două dintre cele patru bărci care au intrat pentru a-și asigura locul la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

În timp ce această cursă finală crucială are loc luni seara (ora Noua Zeelandă), cele patru echipe – China, România, Italia și altele – vâslesc încă într-un Saturday Night Primer (NZT), care mai mult decât orice a fost să stabilească care dintre ele barca caracteristici în care Coridor la separator.

Citeste mai mult:
* Duoul cade pe marginea drumului, în timp ce Tom Murray s-a concentrat pe NZ 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo
* Opt bărbați din Noua Zeelandă trebuie să depășească două bărci pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo
* Lacrimile și rușinea Zoe McBride au dispărut acum după ce a petrecut timp în cariera de canotaj

Și echipajul din Noua Zeelandă format din Dan Williamson, Hamish Bond, Matt MacDonald, Michael Brick, Philip Wilson, Sean Kirkham, Tom Mackintosh, Tom Murray și Cox Sam Bosworth sunt deja pe banda de mijloc, după ce au câștigat cinci ani. 1 minut 36,34 secunde.

Echipa din Noua Zeelandă a avansat la fiecare viraj cu 500 de metri și și-a mărit constant avantajul asupra celui mai apropiat concurent al său, România, care a fost surprinzător medalii de argint la Campionatele Europene din Italia luna trecută.

READ  Un loc în Liga Campionilor scapă? Athletic Bilbao pierde puncte în turul doi la rând - Soccernet.ee

România s-a clasat pe locul doi cu un timp de 5: 39,13 secunde, în timp ce China (5: 47,07) și Italia (5: 50,71) s-au întors.

NZ 8 are trei remi – Brake, Kirkham și Murray – care au făcut parte din echipajul care a terminat pe locul șase la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016.