Casey Cowfold, în vârstă de 17 ani, ia argint la lumile de tragere, cea mai bună femeie americană în 42 de ani – OlympicTalk

Brady Ellison A intrat în Campionatele Mondiale de Tir cu Arcul din 2021 ca fiind cea mai mare poveste americană, dar a fost Casey Kovold care s-a ridicat la conducerea SUA când competiția s-a încheiat duminică la Yankton, Dakota de Sud.

Tânărul de 17 ani l-a uimit pe Kaufold, care era un boboc de debut la Jocurile Olimpice și a terminat pe locul patru la Campionatele Mondiale de juniori la tragere, cu argintul.

Ea a învins-o chiar pe ultimul campion olimpic San Coreea, 6-2, în semifinale. Kovold a egalat pe locul 17 la Tokyo.

„M-am gândit literalmente la asta pentru că nu aveam nimic de pierdut”, Cowfold, A spus fotografierii SUA. „Am 17 ani și trag doar turnee internaționale de trei ani, așa că de ce ne oprim. Am pus totul acolo, nu am reținut prea mult și acesta a fost obiectivul meu principal, să las totul acolo pe scenă. ”

Kaufold s-a calificat pe locul cinci în turneu, adio de la runda a treia, în timp ce a învins Ucraina cu 6-2. Veronica MarchenkoCampion mondial la interior 2014, înainte de a învinge România Madalina Amestroy 6-4 și India Ankita Bhakat 6-2 în sferturile de finală.

A căzut în meciul pentru medalia de aur pentru Jang Minhee, campioana olimpică a Coreei la proba pe echipe, 6-0; San a câștigat medalia de bronz.

Medalia Campionatului Mondial al lui Kofold este prima pentru o femeie americană de atunci Dennis ParkerBronz în 1989 (în urmă cu 32 de ani) și cel mai bun rezultat al femeii americane de atunci Judy AdamsSilver 1979 (acum 42 de ani).

READ  NATO schițează un plan de „descurajare” pe măsură ce tensiunile cu Rusia cresc | Știri, sport, locuri de muncă

„Nu am scos atât de mult din anul precedent pe cât mi-aș fi dorit, dar să termin primul sezon internațional cu un argint la Campionatele Mondiale este grozav”, a spus Kaufhold. „Sunt atât de fericită de felul în care am luat-o, încât mi-am păstrat calmul tot timpul și nu am putut fi mai fericit cu adevărat.”

Ellison, un olimpic de patru ori în vârstă de 32 de ani, a luat medalia de bronz mai târziu în aceeași zi și și-a menținut clasamentul pe locul 1 în lume.

Campionul mondial din 2019 și de patru ori medaliat cu aur olimpic a fost favoritul pentru a câștiga în cele din urmă primul său olimpic de aur la Tokyo. A terminat al doilea în runda clasamentului, dar a fost eliminat surprinzător în sferturile de finală la eventuala medaliată cu aur Mitty Gases Din Turcia.

Căutând să câștige a treia medalie mondială la simplu din carieră și primul pe teren propriu, Ellison s-a calificat pe locul al treilea, apoi a câștigat cu 6-2 în runda a treia, 6-4 în a patra și 6-0 – la medaliatul de aur olimpic din această vară în ambele . echipa masculină și echipa mixtă, Kim Ji Deok – În sferturile de finală.

Ellison a căzut în cele din urmă Marcos Dalmeida Din Brazilia 6-4 în semifinale. A căzut în fața lui Dalmeida 28 și Ellison 27 în al cincilea și ultimul set.

Ellison și-a răzbunat apoi pierderea olimpică, învingându-l pe Gazouz cu 6-2 în lupta pentru bronz. Coreea Kim Woojin A câștigat titlul mondial învingându-l pe D’Almeida cu 7-3 pentru a-și revendica al treilea titlu mondial.

READ  Kozuhovski a recunoscut că a ales tactica greșită împotriva Livadiei, dar a subliniat că nu a existat nicio criză - Soccernet.ee

La începutul săptămânii, echipa recurentă masculină din SUA din Ellison, Matthew Nouvel Și Jack Williams A luat argintul la proba pe echipe și s-a întors pe acel podium pentru prima dată în opt ani.

OlympicTalk rulează Știri Apple. Am preferat!