Chelsea Women 7-0 Everton avertizează: diferența Blues aproape de liderul Premier League, Man United, în timp ce echipa Emma Hayes urcă pe locul doi | știri despre fotbal

Chelsea Women 7-0 Everton avertizează: diferența Blues aproape de liderul Premier League, Man United, în timp ce echipa Emma Hayes urcă pe locul doi |  știri despre fotbal

Repere ale raportului meciului În cazul în care Chelsea s-a dezvăluit într-o primă repriză neiertătoare, marcând cinci goluri; Guru Ritten a deschis scorul într-un mod uluitor. Sam Kerr a lovit al doilea gol, dar apoi a fost forțat să fugă; Everton a urcat după pauză, dar nu i-a împiedicat pe albaștri să mai marcheze două goluri

de Laura Hunter

23:13, Marea Britanie, duminica 07 mai 2023

Rampant Chelsea și-a menținut recordul de sută la sută acasă, pretinzând o victorie impresionantă cu 7-0 în fața lui Everton.

Este o ecuație simplă pentru actualii campioni. Câștigă cu patru meciuri rămase și își vor păstra titlul Women’s Premier League, indiferent de ce se întâmplă în altă parte.

Chelsea a schimbat acum locurile cu Manchester City în tabel, care a suferit o pierdere șoc în fața lui Liverpool duminică mai devreme și se află la patru puncte în spatele liderului Manchester United, cu un avantaj de două meciuri.

O primă repriză strălucitoare l-a văzut pe Guru Ritten să depășească impasul cu un șut uimitor în unghi (12), înainte de lovitura de cap a lui Sam Kerr la stâlpul din spate (25) și voleul dulce al lui Pernell Harder (33) s-a transformat într-un tărâm de vis.

Guru Ritten a deschis scorul lui Chelsea împotriva lui Everton cu un voleu uluitor

Lucrurile au mers rapid din rău în mai rău pentru Everton, care a fost pedepsit gratuit în timpul unei prime reprize necruțătoare, Sophie Engel aruncând mingea lui Jesse Fleming în colțul din stânga jos al porții lui Courtney Brosnan în minutul 44, înainte ca Fleming să înscrie centrarea lui Harder două minute mai târziu. . . .

Noutățile echipei

Chelsea: Emma Hayes a făcut cinci schimbări surprinzătoare de la o victorie restrânsă asupra lui Liverpool ultima dată. Au ieșit Zysira Mosović, Maren Myelde, Sophie Engel, Joanna Retting-Cannerd, Jelena Kanković.

Everton: Prima știre a fost că atacantul Jess Park a fost exclus din cauza unei accidentări, în timp ce Lucy Hope a fost bolnavă. Katrin Vigi, Ricky Civic și Aurora Galli au reprezentat trei schimbări față de victoria cu 3-2 de săptămâna trecută la Reading.

Lovitura de cap a lui Sam Kerr a adus Chelsea cu 2-0 în fața lui Everton

În ciuda unui efort curajos din a doua repriză, Harder și Erin Cuthbert au încheiat un atac nemilos pentru a acumula mai multă mizerie pe Everton târziu, în timp ce albaștrii au făcut un alt salt uriaș spre gloria WSL.

READ  Italia permite fanilor în euro, alte gazde încă nu au decis

Singura pată dintr-o după-amiază productivă din vestul Londrei a fost retragerea devreme a lui Kerr, după ce s-a confruntat cu o problemă la gleznă, deoarece Chelsea era la doar o săptămână distanță de finala FA Cup împotriva lui Manchester United, pe un stadion Wembley sold-out.

Golul lui Pennell Harder a făcut 3-0 pentru Chelsea

Aceasta este o versiune în ediție limitată a poveștii, așa că, din păcate, acest conținut nu este disponibil.

Deblocați versiunea completă

Cum a făcut Chelsea pași către al patrulea titlu la rând

imagine:
Sophie Engel sărbătorește golurile lui Chelsea împotriva lui Everton

Echipa Emma Hayes le-a făcut omologilor de la Liverpool un efort greu pe Merseyside la mijlocul săptămânii, din cauza unei „mahmureli la Camp Nou”, potrivit managerului lor, dar au existat puține efecte secundare patru zile mai târziu, când Chelsea a revenit la cel mai bun nivel devastator.

Când Harder a marcat cu prima ei atingere, la 60 de secunde după înlocuirea lui Kerr, era clar că albaștrii erau intenționați să arate de ce au favorizat un al patrulea titlu consecutiv WSL.

„Cu mentalitatea potrivită, sunt sigur că o putem câștiga”, a spus internaționalul danez. Sky Sportso referire la înclinarea poreclei lui Chelsea.

Sophie Engel a adus-o pe Chelsea cu 4-0 în avantaj cu o lovitură uluitoare de la marginea suprafeței de pedeapsă în colțul de jos.

O noapte de uitat pentru Everton, care nu a reușit să pună picior în joc în ciuda unui început strălucitor, cu cele șapte goluri au marcat același număr de goluri primite în deplasare tot sezonul.

Hayes, care avea reputația de a fi destul de dificilă cu îndatoririle, a reușit să găsească greșeli în primele 20 de minute ale echipei sale, descriind-o ca fiind „inacceptabilă” după fluierul cu normă întreagă – singura parte a serii care a oferit vreo uşurare omului de vizavi. Brian Sorensen.

Deschiderea bine prinsă a lui Ritten s-a dovedit a fi alegerea grupului, înainte ca Kerr să se ridice nemarcată la stâlpul din spate pentru a conduce livrarea vertiginoasă a lui Niamh Charles pe lângă Brosnan pentru al 11-lea gol în ligă.

Finalizarea lui Jesse Fleming a adus-o pe Chelsea să conducă cu 5-0 împotriva lui Everton înainte de pauză

Atacantul a părut să aterizeze stângaci și a fost retras la scurt timp – probabil ca măsură de precauție – făcând loc lui Harder, care a găsit plasa la prima atingere de pe bancă.

READ  Prima din istoria Cupei Mondiale FIFA | Știri despre Cupa Mondială

După 10 minute, Engel a trimis în voleu pasa interioară a lui Fleming, în timp ce Harder mai avea timp să transforme atacantul și a pregătit mingea pentru ca Fleming să transforme tăietura exact înainte de interval.

Pernell Harder înscrie o centrare scăzută pentru Erin Cuthbert și termină în colțul de jos

„Eficiența noastră ne-a pus pe locul șoferului”, a spus Hayes, în timp ce Chelsea a marcat cinci din primele cinci șuturi pe poartă, învingând xG cu 3,83.

Toffees au oferit o oarecare rezistență după pauză, știind că scorul era mult în urmă, dar Harder a ocupat locul al doilea în ultimele zece minute și Cuthbert a terminat lucrurile în prelungiri.

Un Sorensen abătut a concluzionat: „Nu cred că acest joc ar trebui să decidă sezonul nostru”. „Nu a fost suficient de bun și asta este responsabilitatea mea”.

Erin Cuthbert a tras un șut bun din afara careului în colțul din stânga jos pentru a o pune pe Chelsea în avantaj cu 7-0

Hayes: Un început inacceptabil – trebuie să fim perfecți

Managerul Chelsea, Emma Hayes, a vorbit cu Sky Sports după victoria impresionantă a echipei sale cu 7-0 pe teren propriu împotriva lui Everton

Managerul Chelsea Emma Hayes:

„În primele 20 de minute am crezut că ne străduim să controlăm jocul. A trebuit să ne adaptăm. Am fost cu adevărat clinici – acea calitate ne-a pus pe scaunul șoferului. Performanța din primele 20 de minute nu a fost tolerabilă.

„Lucrăm mult în multe situații diferite. Ne-am îmbunătățit cu adevărat și am fost mai fericiți în prima repriză. Este vorba despre atingerea vârfului în momentele potrivite din sezon. Am urmărit liga tot anul și trebuie să fim perfecți.

„A fost genul de performanță de care aveam nevoie. Mai ales cu finala cupei de săptămâna viitoare, toată lumea vrea să joace. Am ratat multe goluri fără Pernell Harder.

READ  Raducioiu sugerează că România și-a permis să învingă Spania la Euro 96 - ultimele știri, știri de ultimă oră, titluri de top

„Eram mult mai proaspeți [on Sunday] În ansamblu decât eram la mijlocul săptămânii.”

Jucătorul meciului: Pernell Harder

imagine:
Pernille Harder a marcat prima ei atingere pentru Chelsea după ce a venit de pe bancă

Singurul beneficiu pentru Sam Kerr fiind accidentat este că Pernille Harder a intrat în acțiune mai devreme decât se aștepta. Atacantul a profitat de șansa ei, trăgând fără întârziere mingea pentru a treia a lui Chelsea, cu prima ei atingere într-o după-amiază deosebit de fructuoasă. Nici șutul ei din repriza secundă nu a fost rău.

Everton avea deja controlul înainte de introducerea lui Harder, dar impactul lor a fost totuși senzațional. Întrebarea rămâne acum, după această lungă concediere pentru accidentări, este gata să se întoarcă la formația de start sau va continua Emma Hayes să-și economisească timpul de joc? Cu siguranță nu a făcut niciun rău cauzei sale, cu finala de la Wembley.

Sorensen: Totul s-a prăbușit – accept responsabilitatea

Antrenorul echipei Everton, Brian Sorensen, a reacționat la înfrângerea cu 7-0 a echipei sale în deplasare cu Chelsea.

Antrenorul Everton, Brian Sorensen:

„Am început foarte bine și apoi primul gol, totul a început să se prăbușească. Au fost cu adevărat nemilos în atac. Din partea noastră, nu a fost suficient de bun și asta e responsabilitatea mea.

„Am încercat să ne schimbăm la pauză și să avem o presiune puțin diferită, care funcționează mai bine, dar la sfârșitul zilei, în defensivă, nu ne-am prezentat.

„Nu cred că acest joc ar trebui să decidă sezonul nostru. Am avut un sezon foarte bun și ne construim o echipă nouă, ne construim o identitate. Dacă te uiți la statistici, a fost aproape 50-50 cu posesia. Putem păstra mingea împotriva celor mai bune echipe.

„Până la ultimul meci împotriva lui Reading, am avut cea mai bună apărare în deplasare din ligă, dar în ultimele două-trei jocuri chiar am renunțat la asta. Nu știu dacă este pentru că ne-am acomodat, dar ceva s-a întâmplat. a fi mai bun.”

Ce atunci?

ChelseaUltima lună agitată de meciuri de acasă continuă lester miercuri, la 19:00, înainte de o excursie pe stadionul Wembley peste o săptămână. Manchester United În finala Cupei FA, ora 14:30.

Everton acasă la Arsenal Miercuri, 17 mai, în direct Sky Sports Fotbalplecare la ora 18.15.