Clasată pe locul 3 Irina Camelia Peugeot este situată în Lausanne

Credit: Eric Bolte-USA TODAY Sports

Rusoaica Anastasia Potapova a pierdut cu 6-4, 6-2 în turul doi, miercuri, la Lausanne Women’s Open de la Lausanne, Elveţia.

Potapova a zădărnicit pericolul în mod constant în meciul de o oră și 39 de minute și a avansat în sferturile de finală salvând 13 din 14 puncte de break.

Cap de serie nr. 4 a Spaniei Sarah Soribes Tormo s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA pe zgură, cu o victorie cu 6-4, 6-2 în fața franțuzoaicei Clara Borrell. Croaţia Petra Martic a învins-o pe rusoaica Erica Andreeva şi pe elveţiana Simona Walter, în faţa spaniolei Kristina Buxa cu 6-1, 5-7, 6-4. Franța Julia Gangin a avansat într-o rundă împotriva germanei Tatiana Maria.

Marele Premiu al Ungariei

Chinezul Xiu Wang a învins-o pe cap de serie Barbora Krejkova din Republica Cehă cu 6-1 7-6 (1) într-un meci din primul tur la Budapesta.

Krejsikova a marcat opt ​​duble greșeli și a transformat doar una dintre șansele ei din prima repriză împotriva lui Wang, care o va înfrunta pe zgură pe zgură pe zgură pe zgură Anna Bogdan.

A doua cap de serie a Italiei, Martina Trevisan, a câștigat meciul din turul doi cu 6-4, 7-5 împotriva ucrainenei Katrina Biindel. Bernarda Pera a învins-o pe a 5-a cap de serie din Belarus, pe Alyaksandra Sasnovich, cu 7-5, 6-2. Numărul 6 chinez Shuai Zhang l-a învins pe georgianul Ekaterin Gorgodze cu 7-5, 6-1. Unguroaica Anna Bondar nr. 9 a învins-o pe grecoaica Despina Papamichiel cu 6-2, 6-3. A patra cap de serie Anhelina Kalinina s-a retras după ce a pierdut primul set cu 6-3 în fața cehiei Katerina Siniakova.