Getty Images / Vasile Mihai-Antonio

• Lumea sportului s-a adunat în spatele Ucrainei, când Rusia a invadat țara
  • Astăzi, clubul de fotbal românesc, CSU Craiova, și-a folosit tricourile pentru a aduce un omagiu Ucrainei
  • Citiți mai multe articole BroBible aici

Pe măsură ce invazia Ucrainei de către Rusia continuă, la fel și lumea sportului continuă să aducă un omagiu națiunii Ucrainei. Astăzi, un club de fotbal din România a luat unul dintre ultimele meciuri ale sezonului drept ocazie de a aduce un omagiu Ucrainei în acest moment dificil.

CS Universitatea Craiova s-a deplasat la Mioveni pentru a-l înfrunta pe CS Mioveni și a văzut o șansă pentru un omagiu. Ei au decis să înlocuiască numele de pe spatele tricourilor lor cu numele orașelor ucrainene care sunt în prezent atacate de Rusia.

Craiova a câștigat meciul cu Mioveni cu scorul de 3-0, purtand pe spate numele acelor orașe ucrainene. Au primit 2 goluri de la Jovan Markovic, care este al 3-lea marcator al echipei. A găsit fondul fileului în minutele 25 și 34. Stefan Baiaram a adaugat un gol propriu in minutul 78.

Victoria menține Craiova pe locul 3, cu un singur meci până la final în sezonul regulat. Ei aveau deja garantat că vor termina în primii 6 pentru a câștiga un loc în runda de campionat a ligii, dar acest lucru îi va ajuta să-și mențină clasamentul în turneu. Locul lor în turneu le va oferi șansa de a câștiga liga pentru prima dată de la începutul anilor ’90.

READ  Lupa pe | Trans se confruntă cu o altă mare problemă, Tameka intră în pauză pentru echipa națională într-una dintre performanțe (fotografii!) - Soccernet.ee

Sperăm că vom putea vedea Craiova purtând acest omagiu adus Ucrainei pe tot parcursul rundelor din tururile campionatului României.