Comitetul Olimpic îi acordă lui Annette Kontaveit și antrenorului ei 15.000 de euro | Sport

Comitetul Olimpic Eston (EOK) a acordat tenismenei Annette Kontaveit, care și-a încheiat anul memorabil, culminând cu un loc în finala WTA, cu 10.000 de euro pentru eforturile sale. Antrenorul Kontaveit, Dmitri Tursunov, a primit 5.000 de euro.

Președintele EOK, Urmas Surma, a spus că al șaptelea jucător din lume le-a oferit estonielor sentimentele bune și puternice de a termina sezonul de tenis.

„Ceea ce a ajuns Annette este o mare realizare pentru tenisul estonian și ceea ce a făcut pentru a încheia anul a fost uimitor. Aș dori să o felicit pe Annette și antrenorul ei Dimitri, care ne-au arătat ce putem face cu puterea de voință”, a spus Surma. .

Estonia a încheiat sezonul cu victorii în 29 din ultimele 33 de meciuri, inclusiv 12 la rând, care i-au făcut să câștige campionate la Moscova, Rusia și România. Ea a câștigat, de asemenea, campionate la Cleveland și Ostrava la începutul sezonului.

Ea a devenit prima estonă care a ajuns în finala WTA la sfârșitul unui sezon, în care a pierdut în finală, și a devenit și prima estonă care s-a clasat în top 10 mondial, terminând sezonul pe locul șapte. Un singur jucător în lume.

Urmăriți știrile ERR pe Site de rețea socială Facebook Și Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!