Coreea de Sud a egalat 2-2 cu Argentina într-un meci pre-olimpiadă

Echipa olimpică de fotbal din Coreea de Sud a remizat marți cu 2-2 cu Argentina, după ce a marcat egalarea în timpul opririi într-un meci amical în fața locurilor goale.

Meciul, care a avut loc la Yongin, la sud de Seul, a fost unul dintre cele două meciuri de încălzire din această săptămână înainte de Jocurile Olimpice de la Tokyo programate să înceapă săptămâna viitoare.

S-a jucat fără audiență sub restricții stricte din cauza coronavirusului, deoarece creșterea recentă a infecțiilor a pus stăpânire pe zona mai mare a Seoulului.

Argentina a preluat conducerea devreme când Alexis McAllister a marcat din afara suprafeței de penalizare în minutul 12 pentru a oferi echipei sale un avantaj de 1-0.

Dar Coreea de Sud s-a împiedicat în minutul 35 cu un șut la distanță al mijlocașului Lee Dong-jeong care a lovit plasa argentiniană.

Echipa vizitatoare a preluat din nou conducerea la 10 minute de la începutul reprizei a doua, când Carlos Valenzuela a lovit o minge în colțul îndepărtat după ce a primit o centrare.

Apoi, gazdele au făcut o schimbare în ultimul minut când aripa Om Won Sang a marcat egalarea în minutul 92.

Remiza 2-2 le-a dat jucătorilor „încredere în capacitatea lor de a juca bine împotriva unei echipe puternice”, a declarat antrenorul principal Kim Hak Bum într-un interviu post-meci.

Coreea de Sud va juca Franța vineri în ultimul lor meci de încălzire înainte de a pleca în Japonia, unde își va începe căutarea pentru a doua medalie olimpică împotriva Noii Zeelande pe 22 iulie.

Echipa sud-coreeană a câștigat medalia de bronz la Londra 2012.

România și Honduras sunt, de asemenea, în grupa B, în timp ce Argentina se va confrunta cu Egipt, Spania și Australia în grupa C.