Croația depășește Brazilia la penalty-uri pentru a continua marșul Cupei Mondiale apărut în original NBC Sports Chicago

Croația deține oficial lovituri de departajare.

cel mai recent Victorie la penalty-uri – Învingând Brazilia cu 4-2 – și-au asigurat locul în semifinalele Cupei Mondiale. A durat peste 100 de minute de acțiune până la meciul din sferturile de finală dintre aceste două echipe și nu a dezamăgit.

De la lovitura de început, Brazilia a dat Croației partea lor de necazuri, forțându-l constant pe portarul Dominik Levakovic să joace eroul. La sfârșitul timpului de prelungire, Brazilia avea un avans de 15–6 la șuturi – dintre care opt pe poartă, la zeroul Croației. În ciuda acestui raport statistic dezechilibrat, Brazilia încă nu a putut valorifica cele 90 de minute de joc.

în orele suplimentare, Neymar s-a rupt în cele din urmă În timpul prejudiciului pentru primele 15 minute. După o serie de apeluri strânse ale apărării croate, superstarul brazilian în vârstă de 30 de ani i-a făcut în sfârșit să tragă un șut perfect în vârful fileului, depășind-o pe Levakovic.

Dar dacă alergarea Croației la Cupa Mondială din 2018 a dovedit ceva lumii, Vatreni nu a contat niciodată.

Croația a continuat în a doua prelungire și în cele din urmă a primit un răspuns de la o pereche de înlocuitori.

Cu doar minutele trecute, mijlocașul Mislak Orsic a trimis mingea pe stânga înainte de a centra pentru Bruno Petkovic. Petkovic a lovit un șut curat pe minge, care a revenit de la un fundaș brazilian și a trecut de mâna lui Alisson în poartă.

Ambele echipe au intrat în meciul de vineri câștigând trei penaltyuri consecutive, dar echipa croată a fost cea care și-a păstrat în viață seria. Levakovic, care a salvat trei penalty-uri la loviturile de departajare cu Japonia la începutul acestei săptămâni, a oferit echipei sale un avantaj timpuriu, blocând efortul lui Rodrigo, în vârstă de 21 de ani. Brazilia a făcut următoarele două încercări, dar nu a făcut nimic pentru a opri abordarea clinică a croatului, cu toate primele patru penalty-uri ale lui Alisson.

READ  Cine poate lua locul 1 la Cupa Mondială?

În a patra încercare, Marquinhos a lovit stâlpul din stânga, punând capăt oricărei șanse ca brazilianul să revină și refuzându-i lui Neymar o încercare de lovitură de pedeapsă.

Croația așteaptă acum câștigătorul Olanda și Argentina În semifinalele Cupei Mondiale FIFA 2022. Între timp, Brazilia se trezește din nou eliminată de o echipă europeană în sferturile de finală pentru a patra oară în cinci turnee.