Cum să o urmărești pe Simone Biles în finala barei de echilibru

Competiția feminină de gimnastică de la Tokyo se va încheia marți cu finala balansierului, iar Simone Biles va concura pentru prima dată de la retragerea din finala echipei de acum o săptămână.

Aceasta este ultima lovitură la o medalie individuală pentru Biles, care s-a calificat pentru fiecare finală, dar s-a retras din săriturile totale, barele neuniforme și exercițiile de podea din cauza unui handicap mental care a împiedicat-o să concureze în siguranță.

Se va confrunta cu colega de echipă Sunisa Lee, care a câștigat aurul la toate lucrurile și bronzul la bare; Chinezii Guan Chenchen și Tang Shijing care au fost primii și al doilea în calificări; și Larisa Jurdach din România, care caută răscumpărarea după ani de răni.

• El traieste: Competiția începe marți la 4:50 a.m. ET și poate fi transmisă în direct prin intermediul Site-ul Jocurilor Olimpice NBCsau Peacock sau aplicația NBC Sports.

• întârziere bandă: Mulți fani vor prefera să transmită o reluare sau să urmărească emisiunea târzie de pe caseta de pe NBC la ora 20:00 ET.

Cei opt jucători care au obținut cele mai mari puncte pe bară în runda de calificare, cu maximum două pe țară, vor concura în finală. (Gimnasta clasată pe locul cinci, Lu Yuefe din China, a fost descalificată conform unei reguli a celor două națiuni, iar în locul său a intervenit gimnasta clasată pe locul nouă, Flávia Saraiva din Brazilia.)

Fiecare rutină va avea un scor pentru dificultate și unul pentru execuție, iar cele două vor fi adunate împreună pentru a produce rezultatele finale. Iată un ghid pentru abilități de transmisie și înregistrare.

READ  Jucătorii ruși și belarusi care anul trecut au fost refuzați au câștiguri
  • Simone BilesTânăra de 24 de ani va concura în singura sa finală de echipament în aceste jocuri și nu este clar dacă va face aceeași rutină pe care a urmat-o în runda de calificare, care a avut un scor imens de dificultate de 6,5. Acest lucru ar face-o o concurentă puternică pentru medalie dacă ar evita poticnirea masivă pe care o avea pe spatele dublu complet răsucit. (A fost a șasea calificativă pentru finală din cauza acestui fault, dar fără ea, probabil ar fi terminat pe locul doi.) Dificultatea a crescut cu 0,4.

• Sunisa LeeEa, în vârstă de 18 ani, a spus înainte de olimpiade că vrea să câștige o medalie pe bara transversală și a avut: A luat al treilea cel mai mare scor, 14,2, în runda de calificare. Dar cu atât de mulți gimnasti puternici în finală, ea nu are loc de eroare. Nu s-a potrivit cu nota de calificare în finala echipei, unde a marcat 14.133 și a înscris 13.833 în finala generală, după ce aproape și-a pierdut echilibrul la prima abilitate.

Iată ceilalți șase concurenți în ordinea în care s-au calificat:

• Guan Chenchen, 16 ani, din China, se află la Tokyo pentru rutina ei radială – a câștigat seria Cupei Mondiale pe transversală pentru a face olimpiadele ca individ, separat de echipa chineză – și a apărut în runda de calificare. A suflat restul terenului cu un scor de 14.933, datorită în mare parte unui scor de dificultate cu aproape jumătate de punct mai mult decât orice alt calificativ.

• Tang Xijing, 18 ani, din China, are al doilea cel mai mare scor de fază în calificări, 14,333. Dar, spre deosebire de Guan, care a avut mai mult de o săptămână să se recupereze din runda de calificare și să se pregătească pentru finală, Tang – medaliatul mondial de argint din 2019 – a concurat pe patru picioare în finala echipei și în finalul general și va veni obosit la evenimentul de marți .

• Larissa Jurdach, 25, din România, și s-a calificat pe locul patru cu un scor de 14.133. Semnul de întrebare este glezna ei, care părea să doară când a coborât. Ea își caută prima medalie olimpică individuală după ce a câștigat un bronz cu România la Jocurile din 2012 și patru ani mai târziu și-a rupt tendonul lui Ahile, a suferit trei operații, iar Coved și-a pierdut mama și s-a calificat la Tokyo, întrucând o infecție la rinichi.

• Eli Black, 25 de ani, din Canada, a fost a cincea în calificări cu un scor de 14,1 și a fost o rutină mai dificilă decât oricare alt finalist, cu excepția lui Guan și Biles, dar suferă de o accidentare la gleznă care a ținut-o în afara finalei globale. Dacă ar urca totuși pe podium, Black – medalia mondială de argint din 2017 și care concurează la cele trei jocuri – ar fi primul canadian care a câștigat o medalie olimpică la gimnastica feminină.

• Vladislava Orazova, 16, din Rusia, s-a calificat pe locul șapte cu un scor de 14,0. Ea a câștigat aurul cu echipa rusă săptămâna trecută și a fost a patra în toate, dar, cu excepția marilor greșeli ale celorlalți concurenți, este puțin probabil să fie o concurentă la medalie, deoarece are un scor de dificultate de doar 5,8 – mai mult decât un punct sub Guan și câteva zecimi sub medie.În această finală.

• Flavia Saraiva, 21 de ani, din Brazilia, a fost ultimul calificat la finală, cu un scor de 13.966, și este în dezavantaj ca Urazova, deoarece scorul ei de dificultate este de 5,9. La fel ca Iordache și Black, este posibil să aveți și o infecție; Arăta de parcă și-ar fi rănit glezna în timpul rutinei pe podea în runda de calificare. La Jocurile Olimpice din 2016, ea s-a clasat pe locul cinci în finala fasciculului.

READ  OPPO devine partener oficial UEFA (comunicat de presă)