Dayana Yastremska a câștigat meciul de 3 ore după ce a fugit din Ucraina

30 august 2021; Flushing, NY, SUA; Dayana Yastremska din Ucraina în acțiune împotriva Germaniei Angelique Kerber într-un meci din primul tur în prima zi a turneului de tenis US Open 2021 de la USTA Billie King National Tennis Center. Credit obligatoriu: Jerry Lai-USA TODAY Sports

La patru zile după ce a fugit din Ucraina natală pe fondul invaziei Rusiei, Dayana Yastremska a câștigat un thriller de trei ore și cinci minute în fața româncei Ana Bogdan, scor 3-6, 7-6 (7), 7-6 (7), marți în primul tur. a Open 6eme Sens Metropole din Lyon, Franța.

„Această victorie, în comparație cu ceea ce se întâmplă în țara mea, nu este nimic”, a spus Yastremska după ce a salvat două puncte de meci și 11 din 16 puncte de pauză pentru a-și menține meciul.

Franța Caroline Garcia a câștigat o mare supărare pe terenul ei de acasă marți, învingând nr. 1 cap de serie Camila Giorgi a Italiei 5-7, 6-4, 6-0. Un rezident de la Lyon, Garcia a valorificat cele 12 greșeli duble ale lui Giorgi, a salvat patru din șase puncte de break și a spart serviciul lui Giorgi de cinci ori în șase ocazii.

Alte câștigătoare au fost, marți, a doua cap de serie Sorana Cîrstea din România, a șaptea cap de serie Alison Van Uytvanck din Belgia, a opta cap de serie Shuai Zhang din China, Tamara Korpatsch din Germania, Martina Trevisan din Italia și Arantxa Rus din Țările de Jos.