Elena Rybakina pune o întrebare jenantă despre Rusia, iar Anas Jaber câștigă

Elena Rybakina, de origine rusă, a învins-o joi seară pe fosta campioană Simona Halep cu 6-3, 6-3, pentru a stabili finala de la Wimbledon împotriva lui Anas Jabeur.

Rybakina, care reprezintă Kazahstanul în aceste zile, l-a spart pe de patru ori campioană din 2019 în meci într-o afișare dominantă pe terenul central.

„A fost foarte bine, astăzi am fost pregătită mental și am făcut tot ce am putut și a fost un meci grozav”, a spus ea.

„Cred că va fi un meci grozav (împotriva lui Jaber). Este o jucătoare grozavă și o jucătoare foarte complicată. Nu va fi ușor să joci împotriva loviturilor și atacurilor ei.”

Urmărește tenisul în direct cu beIN SPORTS pe Kayo. Acoperire live a turneelor ​​ATP + WTA, inclusiv fiecare meci final. Nou în Kayo? Începeți încercarea gratuită acum>

Fostul număr unu mondial Halep nu scăpase niciun set înainte de meciul de joi, dar a intrat imediat sub presiune împotriva capului de serie a 17-a, cu un serviciu mare.

Rybakina a condus cu 3-0 cu o pauză devreme și a câștigat puncte de break în toate meciurile din primul set ale lui Halep.

Românca Halep, clasată cu un loc față de adversarul ei, s-a îmbunătățit în ceea ce privește menținerea contactului, dar nu a reușit să înscrie vreun punct de break propriu în primul set.

Elena Rybakina a ajuns în finală. (Foto de Adrien Denis/AFP)Sursa: Agence France-Presse

Rybakina, prima femeie care a reprezentat Kazahstanul care a ajuns în semifinalele unui Grand Slam, nu a arătat milă la începutul celui de-al doilea set, spărgând din nou pentru a-și dovedi pumnul de fier.

Halep a spart Love în al patrulea joc pentru a stabili un punct de sprijin, dar o dublă greșeală în jocul următor a restabilit avantajul adversarului ei.

READ  A învins-o de două ori pe campioana Wimbledonului, Sloane Stephens, în prima rundă

Rybakina, liderul campionatului feminin, a obținut o victorie uluitoare la primul ei punct de meci cu o lovitură din revers pe linia de poartă pentru a o sparge din nou pe Halep, încheind meciul în 76 de minute.

Tânăra de 23 de ani a reprezentat anterior Rusia, dar și-a schimbat cetățenia în Kazahstan în 2018 pentru a beneficia de asistență financiară mai mare.

Jucătorilor ruși și belarusi li s-a interzis să participe la Wimbledon anul acesta După invadarea Ucrainei, A provocat o furtună globală în lumea tenisului Ceea ce i-a determinat pe mai mulți jucători – inclusiv pe numărul unu masculin Novak Djokovic – să atace All England Club pentru a lua decizia.

O parte din motivul interdicției a fost împiedicarea posibilității ca un membru al familiei regale să predea trofeul unui câștigător rus, Vladimir Putin purtând război Ucrainei.

Deși loialitatea națională a lui Rybakina s-a schimbat de atunci, unii comentatori de tenis au remarcat că antecedentele ei rusești sunt o situație oarecum incomodă.

Rybakina – care s-a născut în Rusia și a locuit acolo cea mai mare parte a vieții ei – a fost întrebată la începutul conferinței de presă de după meci dacă simte că „reprezintă absolut Rusia la acest turneu”, în contextul interdicției generale.

„Am răspuns deja la această întrebare ieri și, așa cum am spus ieri, pot să o repet acum, joc pentru Kazahstan de mult timp și sunt foarte fericită să reprezint Kazahstanul”, a spus ea.

„Au crezut în mine și nu se mai pune problema cum mă simt.

„Este doar o perioadă foarte lungă, călătoria mea ca jucător kazah. Am jucat Jocurile Olimpice și am jucat Fed Cup (pentru Kazahstan), așa că cred că am dat un răspuns deja ieri despre asta.”

READ  Românca Alexandra Stefania Ota a castigat medalia de bronz la 400 de metri garduri la Campionatele Europene de Atletism U20

Cu toate acestea, reportera a continuat să apese după răspunsul ei inițial.

„În inima ta, te mai simți rusă?” Întrebat.

Rybakina a răspuns: „Ce înseamnă pentru tine să simți (asta)?” Adică, joc tenis, așa că mă bucur de timpul petrecut aici.

„Mă simt pentru jucătorii care nu au putut veni aici, dar îmi place doar să joc aici pe scena mai mare și să mă bucur de timpul meu și să încerc să fac tot ce pot”.

Anterior, numărul doi mondial, Jabeur, a învins-o pe germanca necaps de serie Tatiana Maria cu 6-2, 3-6, 6-1, devenind prima femeie africană din Era Open care a ajuns la o finală de simplu de Grand Slam, unde a devenit campioană națională acasă, în Tunisia. . .

De când a ajuns în top 50 din lume la Australian Open în ianuarie 2020, Jaber a urcat în clasament pentru a deveni al doilea în lume.

„Este un vis devenit realitate din ani și ani de muncă și sacrificii. Sunt fericit că îi primesc roadele și voi merge mai departe pentru un alt meci”, a spus tânărul de 27 de ani, supranumit de fani „ministrul fericirii”. , a spus publicului.

„Sunt o tunisiană mândră să stau aici astăzi și știu că în Tunisia sunt nebuni acum. Încerc doar să inspir cât de mult pot.

„Vreau să văd mai mulți jucători arabi și africani în turneu. Îmi place jocul și vreau să împărtășesc experiența cu ei.

„Fizic, Tatjana este o fiară, nu se lasă bătută, am crezut că o va face – atingerea ei, serviciul ei și totul pe teren este impresionant. Sper să continue așa. Să nu mai jucăm, sunt bun acum.

READ  Clayton, Hill avansează la finala de 100 m feminin

Jaber a reușit să treacă de primul set împotriva Mariei, o mamă a doi copii, cu o fractură în al treilea și al șaptelea joc.

Tunisiana a înregistrat 15 câștigători, față de șase pentru adversara ei din prima grupă, fără să se confrunte cu niciun punct de break.

Cu toate acestea, Mariah, pe care Jaber l-a numit „prietenul său de grătar”, a reușit în cele din urmă să spargă scorul de 3-1 în setul doi din spatele unei serii de felii subțiri.

Jaber a făcut 17 erori neforțate în al doilea set față de șase dintre cei mai precisi germani, care au egalat în competiție.

Dar nu a existat nicio victorie surpriză, deoarece provocarea Mariei, cea de-a 103-a cap de serie, a fost anulată.

Jaber a luat o pauză dublă pentru a câștiga un avantaj cu 5-0 înainte de a-și asigura locul în istorie cu un al doilea punct de meci.

Anas Jaber este la o victorie de titlul de la Wimbledon. (Foto de Sebastien Buzon/AFP)Sursa: Agence France-Presse