Este întotdeauna o experiență minunată să împărtășești o curte cu Serena, spune Simona Halep – The New Indian Express

de Ani

Melbourne: Simona Halep s-ar fi putut confrunta cu o înfrângere de mâna Serenei Williams la actualul Australian Open, dar jucătoarea de tenis română a prețuit cu adevărat lupta cu campioana de 23 de Grand Slam.

Serena l-a învins pe Halep cu 6-3 6-3 în sferturile de finală de pe Rod Laver Arena, marți. Serena, în vârstă de 39 de ani, a avut o dispoziție sigură în primul set, iar lui Halep nu i s-a oferit nicio șansă și, în consecință, vedeta americană a câștigat primul set cu 6-3. Serena a lovit 14 câștigători pentru a câștiga primul set.

În setul secund, Halep a condus cu 3-1, dar Serena a reușit să revină la egalitate cu 3-3. Continuându-și impulsul, Serena a condus victoria și, ca rezultat, a ajuns să câștige meciul în seturi drepte.

Halep a declarat miercuri că a fost o experiență minunată pentru ea să împartă terenul cu Serena, care a câștigat 23 de Grand Slam-uri. Jucătorul de tenis român a mulțumit, de asemenea, tuturor celor care au participat la realizarea Australian Open pe fondul pandemiei Coronavirus.

„Câștigă sau pierde, este întotdeauna o experiență extraordinară împărtășirea câmpului cu serenawilliams. Mulțumesc CraigTiley și TennisAustralia pentru munca depusă. Am depășit atâtea provocări și nu am încetat niciodată să lucrez la acțiunile noastre. Abia aștept până mă întorc la următoarea an „, a scris pe Twitter Halep.

Serena, în vârstă de 39 de ani, are nevoie de o altă mare victorie pentru a lega palmaresul lui Margaret Court într-un Grand Slam. Ea nu și-a adăugat conturile de Grand Slam de când și-a învins sora Venus în finala Australian Open din 2017.