Farul de la Georgy Hagi a revenit din spate cu un avantaj de două goluri împotriva FCSB pentru a câștiga pentru a doua oară în Prima Divizie.

Farol Constanța, echipă deținută și condusă de legenda fotbalului român Gheorghe Hagi, a câștigat titlul de Serie A pe 21 mai după o victorie dramatică (3-2) împotriva lui FCSB.

Acesta este al doilea titlu al lui Haci în Liga Română de Fotbal după cel pe care l-a cucerit în 2017 cu Vitorol Constanța, echipă care a fuzionat în 2021 cu Farol Constanța, o echipă cu o istorie de peste 100 de ani dar care nu a câștigat încă titluri majore.

Strategia lui Hagi, care i-a asigurat titlul în 2017 și din nou în 2023, se învârte în jurul promovării tânărului talent pregătit în academia sa de fotbal. Trei jucători cheie care au jucat în jocul decisiv împotriva FCSB au doar 17 ani.

Farul Constanța a avut un avans de un punct față de FCSB înainte de meciul de duminică și o victorie a fost suficientă pentru a-și asigura titlul. Totuși, începutul meciului a fost ceva de coșmar pentru echipa lui Hagi, care a trecut cu două goluri după doar 18 minute. Golurile FCSB au fost marcate de Adrian Soot și atacantul italian Andrea Campagno. Bucureștiul a început să piardă teren după prima jumătate de oră, iar Farul a preluat controlul meciului. Atacantul brazilian Matheus Santos a marcat chiar înainte de pauză, Teodor Pallotta a egalat la 15 minute din a doua repriză, iar atacantul în vârstă de 20 de ani Luis Munteño a sigilat victoria lui Farul cu patru minute de la sfârșit.

Farol Constanța a dominat sezonul terminând sezonul regulat în fruntea ligii și nu a cedat niciodată conducerea pe tot parcursul playoff-ului. Echipa lui Hagi pune capăt astfel seriei de victorii a CFR Cluj, care a câștigat ultimele cinci sezoane. Între timp, FCSB, care este dominată de mogulul afacerilor locale Gigi Becali, își continuă perioada de secetă. București FC a câștigat ultimul titlu în 2015.

READ  Kyle Lafferty: Kilmarnock este în discuții avansate pentru a-l înscrie pe atacantul Irlandei de Nord pentru un transfer gratuit | știri despre fotbal