Fotbal orb: Campioana europeană a fost surprinsă de România

A doua zi a Campionatului European de nevăzători 2022 a fost marcată de înfrângerea naționalei care apăra titlul. Spania, după un egal în primul meci cu Polonia, nu a putut învinge România și a pierdut cu 1-2. Căpitanul român Florin Kovacs a marcat în prima repriză, dar Julio Sanchez a obţinut egalarea, care a durat minute în şir până când Cristian Kovacs a semnat victoria. Momente grele pentru actualii campioni care vor juca următorul meci împotriva Germaniei.

#Accesibilitate – Alex Coco (România) fuge cu mingea de la Juan Garrido (Spania) în spate

Acesta a fost al treilea meci al zilei. A doua zi a început cu victoria curată a Angliei în fața Poloniei (4-0). Roy Turnham a marcat două goluri cu Owen BainbridgeSi Dan English a închis numărătoarea. A fost jocul de deschidere pentru echipa condusă de Tony Elliott, dar au dat dovadă de o performanță solidă și ținta lor a fost ridicată în competiție.

#Accesibilitate – Căpitanul englez Owen Bainbridge conduce mingea cu polonezul Martin Jung

În cel de-al doilea meci al zilei, naționala Italiei a suferit un alt eșec în fața debutului Greciei. După ce au pierdut primul meci cu Franța, italienii s-au chinuit aproape până la capăt să remizeze (1-1). Adriano Bezhani a marcat în prima repriză pentru greci, iar cu doar câteva minute înainte de fluierul final, Paul Iyoboo a salvat din nou ceea ce părea o a doua înfrângere. Iwobo a fost și cel care a marcat singurul gol italian în primul meci.

#Accesibilitate – Golgheterul italian Paul Iwobo îl depășește pe grecul Dimitrios Fyimoglou

În ultimul meci al zilei, Franța a reușit să obțină o victorie ușoară (3-0) în fața Cehiei. Cei doi contribuitori francezi, Aruna Su și Babakar Niang, au dat o perioadă grea apărării cehe, în special pentru portarul Radek Witkowski, cu o mână plină de șoc pentru a evita pagube majore.

READ  Cupa Africii a Națiunilor: Sky Sports transmite în direct toate cele 52 de meciuri ale Cupei Africii a Națiunilor | știri despre fotbal

#Accesibilitate – Căpitanul Franței, Babacar Niang, este singur în mijlocul terenului, cu mingea spre poarta Cehiei

Este prea devreme pentru a începe calculatorul, dar unele rezultate din aceste două zile ale Campionatului European pot fi relevante în viitorul apropiat.