Fotbal: România a învins Liechtenstein, dar Macedonia de Nord și-a decis locul în playoff-ul de calificare la Cupa Mondială

(Reuters) – Pregătirile României la Cupa Mondială s-au încheiat cu dezamăgire, în ciuda victoriei cu 2-0 în fața Liechtensteinului împotriva Grupei J la Vaduz, duminică, după ce Macedonia de Nord a învins Islanda cu 3-1 pentru a termina pe locul al doilea în grupă și a smuls locul în playoff.

România a trebuit să învingă Liechtensteinul neînvins în ultimul meci din grupă, iar Islanda avea nevoie de cel puțin un egal cu Macedonia de Nord pentru a supraviețui. Germania se calificase deja în finala Qatar 2022 ca câștigătoare a grupei.

Rezultatele au făcut ca România să ocupe locul trei în grupă cu 17 puncte din 10 meciuri, la un punct în spatele Macedoniei de Nord, care se va califica în tururile preliminare în martie după ce a câștigat al cincilea într-o influență calificare.

Atacantul Dennis Mann a pus România 1-0 în minutul opt, dar oaspeții nu au reușit să-și consolideze avantajul, căpitanul Nicolae Stancio a ratat câteva ocazii și a trimis o lovitură de pedeapsă în prima repriză, pierzându-l pe portarul Benjamin Bochel.

În ciuda faptului că România a fost refuzat de mai multe ori după pauză, Buechel nu a reușit să oprească țipetele de la distanță ale lui Nikosur Banquo în minutul 87, care au pecetluit victoria oaspeților într-o zi frustrantă.

(Reportajul lui Shrivathsa Sridhar în Bengaluru; editat de Ken Ferris)

READ  Russell Crowe spune că Gladiator 2 ar trebui să-l plătească pentru toate întrebările pe care le pune despre asta