French Open 2021: Serena Williams ajunge la a patra rundă cu aruncarea deschisă

Serena Williams a ajuns acum în a patra rundă a unui Grand Slam în 64 de ocazii

Serena Williams, cap de serie, rămâne la jumătatea sertarului French Open, după victoria dominantă din turul al treilea asupra Danielle Collins.

Cea de-a șaptea americană a învins-o pe compatriotul Collins cu 6-4, 6-4 și va înfrunta următoarea cap de serie 21, kazahul Elena Rybakina.

Williams, în vârstă de 39 de ani, este unul dintre doar patru dintre primii 10 rămași la egalitatea feminină după ce a pierdut-o pe Aryna Sabalenka mai devreme vineri.

A treia sămânță din Belarus a pierdut cu 6-4, 2-6, 6-0 în fața lui Anastasia Pavlyuchenkova.

Williams încearcă să egaleze recordul lui Margaret Court de 24 de victorii în Grand Slam, dar nu a trecut de etapa a patra de la Roland Garros din 2016.

„A fost bine pentru mine”, a spus Williams. „Lucrurile nu mergeau pe drumul meu. A trebuit să o câștig și să o întorc.

„A fost cu adevărat pozitiv pentru mine să merg la următorul meci”.

De ce au rămas atât de puțini dintre primii 10 jucători la loteria feminină?

Topul 10 nu a ajuns în runda a treia feminină de la Roland Garros din 2001, deși există diverse motive pentru care multe dintre marile vedete lipsesc în a doua săptămână.

Pe lângă remarcabila Ashleigh Barty și campioana SUA și Australian Open, Naomi Osaka, care s-a retras din motive de accidentare și, respectiv, de sănătate mintală, numărul trei mondial Simona Halep s-a retras din turneu cu o problemă de vițel.

Pe teren, Sabalenka s-a alăturat unei liste de victime, care include Karolina Pliskova, Bianca Andreescu și Belinda Bencic, precum și rănita 11-a, Petra Kvitova, deschizând echipa într-un mod mare.

READ  România Spania Under 21 Euro 2023 | sport national
Victoria Azarenka
Cel de-al 15-lea cap de serie Azarenka a învins-o pe Madison Keys cu 6-2 6-2 pentru a ajunge în finalele 16

Și garantează calificarea în sferturile de finală nesecționate din jumătatea inferioară a egalității cu Tamara Zidansek – care a învins-o pe Katerina Sinyakova cu 0-6, 7-6 (7-5), 6-2 – pentru a o înfrunta pe românca Sorana Cerstia în runda 16.

Deși acest lucru ar trebui să o ajute pe Williams în eforturile sale de a face istoria Grand Slam, americanul se află, de asemenea, în cel mai dur sfert al loteriei.

În cazul în care o va depăși pe Rybakina, în vârstă de 39 de ani, se va confrunta cu victoria de două ori a Grand Slam-ului Victoria Azarenka sau Pavlyuchenkova în sferturile de finală.

„Au mai rămas o mulțime de jocuri, mulți jucători minunați după cum putem vedea”, a spus Williams despre tragerea la sorți.

„Există multă profunzime în acest joc acum, nu contează dacă joci sau nu în prima rundă, trebuie să lupți pentru fiecare meci și nimic nu vine ușor.”

Williams își revine după ce a bâlbâit al doilea set pentru a câștiga

Nu a existat prea mult pentru a separa americanii în jocurile de deschidere, dar serviciul puternic distinctiv l-a pus în cele din urmă pe Williams în control.

Campioana de trei ori a Open-ului Franței a trimis cinci ași în primul set – oarecum lucrează pentru a anula două duble greșeli – și un șut superb pe teren i-a dat o pauză pentru a conduce cu 4-3.

Williams s-a întins de acolo pentru a obține primul set și i-a dat o mână de ajutor, în timp ce Collins, în vârstă de 27 de ani, a renunțat la începutul celui de-al doilea, oferindu-i un răgaz timpuriu.

Dar erorile duble s-au strecurat în serviciul lui Williams și, ca rezultat, a renunțat la două meciuri pentru numărul 50 mondial, care juca primul campionat de când a fost supus unei intervenții chirurgicale pentru endometrioză în aprilie.

READ  Piloții de raliuri estonieni au obținut două podiumuri în Suedia: Linnamäe/Morgan în WRC2 și Jorgensson/Oja în JWRC

Din 4-1, Williams, din ce în ce mai entuziastă, a câștigat următoarele cinci jocuri pentru a-și asigura locul al 4-lea la un Grand Slam pentru a 64-a oară în carieră.

Adversar Williams în runda a patra Rybakina El a obținut o victorie confortabilă cu 6-1 6-4 asupra Elenei Veznina mai devreme vineri.

Serviciul americanului va fi testat împotriva tânărului de 21 de ani, care a tras singură 12 ași în runda a treia și nu s-a confruntat cu niciun punct de rupere.

Sabalenka frustrată cade în șocul înfrângerii

Arina Sabalenka.
Aryna Sabalenka nu a reușit niciodată să treacă de runda a patra a unui Grand Slam și a fost vizibil frustrată în timpul înfrângerii sale.

Pavlyuchenkova, în vârstă de 29 de ani, nu a trecut niciodată de sferturile de finală ale unui Grand Slam, dar cea de-a 31-a clasată rusă a revenit cu 3-0 pentru a câștiga primul set împotriva Sabalenka.

Numărul patru mondial – care a câștigat cinci titluri la Doha, Ostrava, Linz, Abu Dhabi și Madrid în ultimele 18 luni, dar nu a avut niciun impact la un turneu major – l-a zdrobit de două ori pe Pavlyuchenkova pentru a lua al doilea set.

Dar Sabalenka a devenit din ce în ce mai tensionată și frustrată după ce Pavlyuchenkova a fost oprită cu o accidentare pentru tratament în coapsă, nereușind să câștige un singur meci în setul decisiv și provocând 39 de erori neforțate în general.

Campioana actuală Iga Swiatek, Elina Svitolina și americanul Sofia Kenin se numără printre primele 10 echipe rămase în prima jumătate a tragerii la sorți, cu toate cele trei în meciurile din runda a treia sâmbătă.