Gabriella Lee câștigă evenimentul feminin USTA Pro Circuit la Bonita Bat

Derby-ul Kentucky nu a produs singurul câștigător neașteptat în acest weekend.

Calificatoarea Gabriella Lee a uimit terenul câștigând al treilea FineMark Women’s Pro Circuit, unul dintre cele cinci turnee feminine de la campionatul anual USTA Pro Circuit, duminică.

Lee, 26 de ani, din România, cu un rating WTA pre-eveniment de 234, a trebuit să câștige un meci de calificare pe 3 mai pentru a face parte din tragerea la sorți a 32 de jucători la simplu. Ea a câștigat 15.239 USD pentru al cincilea titlu ITF.

Gabriella Lee (ROU) returnează mingea în timpul finalei de simplu din Campionatul feminin de tenis FineMark dintre Gabriella Lee (ROU) și Katarzina Kawa (Polonia), duminică, 8 mai 2022, la Bonita Bay Club din Bonita Springs, Florida.  L-a învins pe Lee Kawa cu 6-1, 6-3.

Lee a învins-o pe a șaptea cap de serie a Poloniei, Katarzyna Kawa, cu 6-1, 6-3 în finala, care a avut loc la Bonita Bay Club. Ea a eliminat-o, de asemenea, în sferturile de finală și în semifinale pe cea mai bună clasată a României, Irina Maria Barra, vicecampioana de anul trecut la simplu și pe locul 3 și campioana de anul trecut, Katie Volentes din Walnut Creek, California.

Folosind forehand-uri puternice și backhand-uri puternice, ea a lovit un câștigător prin lovitură pentru a-și câștiga prima pauza de serviciu pentru ca Kawa să preia conducerea cu 3-1 în primul set și a ripostat în următoarele trei meciuri. Kawa a revenit să conducă cu 3-0 în al doilea clip, dar Lee a spart din nou cu o lovitură puternică de cap pentru a face 3-2 și a ținut pedala jos până la final.

„Am avut răbdare”, a spus Lee, care se antrenează în Frisco, Texas. „A fost o săptămână incredibilă. Catarzina are un joc grozav.”

Despre strategia ei de a pulveriza prin drop shots, ea a spus: „Îmi place să-i fac pe adversari să alerge”.

După ce a acceptat locul secund, în valoare de 8.147 de dolari, Kawa a mulțumit publicului pentru că „mi-a dat energie pentru că eram obosită”.

READ  Euro 2020: fundașul Angliei, Tyrone Mings, crede că echipa lui Gareth Southgate ar trebui să stăpânească „artele întunecate” la turneu | știri despre fotbal

În semifinalele de sâmbătă, Lee, după ce a pierdut primul set cu Volentes cu 6-2 și apoi a pierdut cu 3-1 în al doilea set, a făcut un love match și a câștigat trei la rând spre tiebreak. Două lovituri câștigătoare au fost parte integrantă a victoriei cu 7-5. Volentes s-a retras din cauza unei accidentări la coapsă după ce a pierdut primul meci din setul trei.

Kawa, pe locul 158, a ocupat locul al patrulea cap de serie Xiu Wang din China cu 6-4 7-6 (7-2) într-un maraton care a durat aproape trei ore într-o altă semifinală de simplu.

Katarzyna Kawa (Polonia) returnează mingea în timpul finalei de simplu din Campionatul feminin de tenis FineMark dintre Gabriella Lee (ROU) și Katarzina Kawa (Polonia), duminică, 8 mai 2022, la Bonita Bay Club din Bonita Springs, Florida.  L-a învins pe Lee Kawa cu 6-1, 6-3.

Din cauza întârzierii ploii de sâmbătă, a doua semifinală a avut loc după finala de simplu. Kawa și bielorusa Olga Govortsova au învins-o pe Whitney Oswegwe din Bradenton și pe Renata Zarazoa din Mexic cu 6-3, 6-3.

În finala de dublu, maghiara Timea Papus și japoneza Nao Hibino, Kawa și Govortsova au condus cu 6-4, 3-6 (10-7), împărțind 5.573 dolari.

Jucătorii au concurat pentru premii totale și 100.000 USD de puncte WTA Tour în turneul care a început pe 2 mai. Jumătate din terenul de simplu au fost jucători americani.