Galatasaray s-a încheiat fără victorie, iar Fenerbahce s-a situat în fruntea Ligii Premier a Turciei

Clubul turcesc de greutăți Galatasaray Super League și-a rupt în cele din urmă cursa fără victorie în patru meciuri duminică, în timp ce a învins vizitatorii Goztepe cu 2-1 la Istanbul.

Leii au dominat meciul de la început, dar le-a fost greu să creeze șanse de gol. Au primit un gol împotriva impulsului în minutul 43, când Cherif Ndiaye a făcut 1-0 pentru Goztepe.

Galatasaray a început repriza a doua într-un ritm ridicat și a egalat în minutul 49 prin Khalil Dervisoglu.

Și forța de la Istanbul a continuat să domine și a fost recompensată cu o victorie în minutul 56 de Olympio Morutan.

Ambele echipe au marcat goluri în minutele rămase, dar niciuna dintre ele nu a reușit, deoarece meciul s-a încheiat cu 2-1.

Odată cu victoria, Galatasaray a avansat pe locul zece în clasamentul Premier League cu 11 puncte din trei victorii, două egaluri și două înfrângeri.

Pe de altă parte, Goztepe suferă în zona retrogradării cu cinci puncte din șapte meciuri. Ea are o singură victorie până acum în acest sezon.

Fenerbahce topuri

Duminică, mai devreme, Fenerbahce a învins un alt gigant din Istanbul, Hatayspor cu 2-1, în fruntea clasamentului din Premier League.

Fenerbahce a început meciul când Diego Rossi a marcat în minutul 17 pe stadionul New Hatay.

Fundașul stâng ceh Filip Novak a marcat al doilea gol pentru Fenerbahce în minutul 29, iar prima repriză s-a încheiat cu 2-0.

Hatayspor a recâștigat diferența cu Dylan St. Louis în minutul 70, dar nu a reușit să egaleze și meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1.

Insulele Canare Galbene se află acum în fruntea clasamentului Süper Lig cu 16 puncte. Nou-venit Altay a urmat cu 15 puncte, în timp ce Besiktas a ocupat locul trei cu 14 puncte.

READ  Programul meciurilor, ghidul canalului și când va juca următoarea Anglia

Jocul săptămâna 7 în Superliga Turciei este finalizat luni cu meciurile Trabzonspor – Alanyaspor și Kasimpașa – Konyaspor.

Trabzonspor va avea șansa de a se ridica în topul ligii cu o victorie. În prezent se află pe locul patru cu 14 puncte din șase meciuri, la un punct în urma Fenerbahce.