Germania a învins România în fruntea grupei

Berlin: Golul primei reprize a lui Serge Gnabry a asigurat victoria Germaniei cu 1-0 în România și a rămas în fruntea grupei J în calificările la Cupa Mondială, în ciuda unei serii de ocazii ratate la București.

Gnabry a marcat cel de-al 15-lea gol în 19 meciuri internaționale în minutul 16, dar antrenorul Joachim Loew a urmărit cu o frustrare din ce în ce mai mare cum Germania nu a reușit să facă meciul sigur printr-o combinație de atingeri slabe și portarii inspirați de Florin Nita duminică, potrivit știrilor DPA rapoarte.

Dar, cu atacul României slab, lovitura individuală a lui Gnabry a fost suficientă pentru a menține Germania perfectă în grupă, cu două victorii din două, înainte de a-și încheia meciul de deschidere cu un hat-trick acasă împotriva Macedoniei de Nord miercuri.

„Ne-am descurcat foarte bine împotriva mingii și am câștigat-o bine”, a declarat Loew pentru RTL. „Am avut niște combinații foarte bune.

„Dacă poți fi critic, iată oportunitatea de conversie – am fi putut face jocul mai ușor dacă am fi marcat al doilea gol”. Dar Loew, care a fost un meci mai aproape de părăsirea locului de muncă german după Campionatele Europene din 2020 din vară, a adăugat: „În general, poți fi fericit, avem ceva pe care să construim”.

Italia își extinde cursa neînvinsă la 24 de meciuri

Italia și-a prelungit cursa neînvinsă la 24 de meciuri, deoarece azurii au câștigat în deplasare cu Bulgaria cu 2-0 în calificările la Cupa Mondială 2022, obținând a doua victorie succesivă în acest sezon.

Italia a învins Irlanda de Nord cu 2-0 în meciul de deschidere, iar antrenorul Roberto Mancini a făcut mai multe schimbări în linia de start, Andrea Belotti, Stefano Sensi și Federico Chiesa intervenind duminică, a raportat agenția de știri Xinhua.

READ  Macedonia vs România Previzualizare, sfaturi și cote - Sportingpedia

Jucătorul de patru stele a dominat de la început, dar nu a reușit să înscrie până în minutul 42, când Belotti a căzut în suprafața de pedeapsă, iar luptătorul Torino a luat el însuși penaltiul.

Italia este prima în grupa C cu șase puncte, în timp ce Elveția a învins, de asemenea, Lituania cu 1-0, duminică, pe locul doi la diferența de goluri.

Danemarca își manifestă ambiția cu o victorie cu 8-0 asupra Moldovei

Danemarca efectivă a folosit 90 de minute pentru a dicta cursul meciului de calificare la Cupa Mondială fără milă împotriva Moldovei, câștigând 8-0 pe MCH Arena din Herning.

Danemarca, pe locul 12 în Clasamentul Mondial FIFA, a folosit un joc ofensiv complet despre utilizarea jocului în echipă pentru a diseca apărarea slabă a Moldovei și s-a clasat pe locul 177.

Un bombardament de lovituri de 20 de minute împotriva Moldovei a înregistrat un bonus de cinci goluri în prima repriză și a încheiat efectiv jocul duminică, a raportat Agenția de Știri Xinhua.

În a doua repriză, Danemarca, în ciuda marcării unui gol timpuriu al lui Kasper Dulberg în minutul 47, ritmul meciului a scăzut semnificativ.

Câștigarea primului loc pentru Danemarca în calificările la Cupa Mondială din 2022 păstrează Grupa F, cu șase puncte din două meciuri.