Germania bate România pentru a continua să câștige primul sub Flick

Hamburg, Germania (AFP) – Thomas Muller a marcat golul victoriei, Germania venind dintr-un gol în jos pentru a învinge România cu 2-1 și pentru a-și continua startul câștigător sub noul antrenor Hansi Flick în calificările de la Cupa Mondială de vineri.

România a preluat conducerea în minutul al nouălea de Iannis Hagi, prima Germanie care a cedat în patru meciuri sub Flick. Germania a revenit din nou în timp ce Serge Gnabry a egalat la începutul reprizei a doua, înainte ca Muller să înscrie câștigătorul în minutul 81.

Germania și-a extins avantajul în fruntea grupei J la șase puncte de la Macedonia de Nord și Armenia și a câștigat toate cele patru meciuri de când Flick a preluat conducerea după ce a fost eliminat în Campionatul European în ultimii 16 sub predecesorul său Joachim Loew.

Germania a început puternic în fața unei mulțimi de 25.000 de spectatori din Hamburg și a câștigat o penalizare timpurie când Timo Werner și Andre Borka s-au încurcat în zona de penalizare. După o lungă așteptare pentru recenzia video, cu Joshua Kimmich stând deasupra mingii în lovitura de pedeapsă, decizia a fost anulată.

Germania a rămas încă uimită de această schimbare când Hagee, fiul marelui român George Hagee, a lovit mingea între picioarele lui Antonio Rudiger și a condus mingea în poarta îndepărtată.

Germania a avut o mulțime de șanse să egaleze scorul, inclusiv o ratare notabilă a lui Gnabry, înainte de a trage un șut redus în plasă 52. Florin Nitta.

O lovitură de colț inteligentă a dus la golul victoriei, în timp ce Leon Goretzka s-a îndreptat cu capul în poarta apropiată pentru a-l pune pe Muller în poarta îndepărtată.

READ  Danemarca ridică o taxă VOD de 5%, deoarece telespectatorii avertizează asupra „consecințelor neintenționate” | Știri

„Nu este un sentiment satisfăcător să fim cu 1-0 în jos în prima repriză, dar am simțit că merităm mai mult, așa că este mai bine să înscriem”, a declarat Muller pentru RTL. „Știm că, atunci când rămânem în urmă, tot ceea ce am făcut înainte nu ar trebui să se descurce”.

Macedonia de Nord a avansat de la a patra la a doua cu o victorie cu 4-0 asupra Liechtensteinului. Țara balcanică își propune să își continue prima campanie în Campionatul European din acest an, cu o primă călătorie la Cupa Mondială.

O altă echipă care încearcă să ajungă la Cupa Mondială pentru prima dată, Armenia este la egalitate de puncte cu Macedonia de Nord după ce a remizat 1-1 cu Islanda după ce Isaac Bergmann Johansson a anulat golul lui Kamo Hovhannisyan pentru Islanda.