Gimnastica artistică feminină: România a câștigat opt ​​aururi la Campionatele Europene din Turcia

România a încheiat Campionatele Europene de gimnastică artistică pentru femei cu 14 medalii, dintre care opt au fost de aur. Larisa Yordach a câștigat patru medalii (inclusiv două de aur), în timp ce Anna Barbuso a câștigat toate finalele Junior Machine. Pentru Iordache, aceasta a fost prima sa competiție majoră din ultimii trei ani.

Campionatele europene de gimnastică artistică pentru femei din 2020 s-au desfășurat la Mersin, Turcia.

În competiția pentru adulți, România a încheiat Campionatul European cu un total de cinci medalii, News.ro menționat. Larisa Yordach a câștigat o medalie de aur în finala de bară și podea și o medalie de argint la sărituri. În plus, România a câștigat și o medalie de argint în competiția pe echipe și în proba Beam (câștigată de Silviana Sverengo).

În competițiile de juniori, Anna Barboso a încheiat campionatele cu un rezultat uimitor: a câștigat toate cele patru titluri de mașini, pe lângă medalia de aur pe care o câștigase deja în echipă și peste tot. Maria Ciblinsky a câștigat, de asemenea, două medalii de argint în Finala generală și la sol, în timp ce Andrea Breda a fost medaliată cu bronz la bară.

Gimnaste din 14 țări au participat la cea de-a 33-a ediție a Campionatului European de Gimnastică Artistică pentru Femei, care s-a încheiat duminică, 20 decembrie.

[email protected]

(Sursa imaginii: Facebook / Federatia Romana de Gimnastica; Fotografie de Emilia Nikolai)

READ  Episodul 1 „Spionul/Profesorul” Rezumat și recenzie: Cine este Victor Gudiano?