Halep se luptă cu Gough și Haddad îl uimește pe Bencic la Canadian Open | știri din tenis

Halep se luptă cu Gough și Haddad îl uimește pe Bencic la Canadian Open |  știri din tenis

Românca Simona Halep a respins un raliu de la sfârşitul meciului de la Coco Gauff, iar brazilianca Beatriz Haddad-Maia a reușit o supărare de trei seturi, ambele ajungând vineri în semifinalele Openului Canadei.

De două ori campioană Halep a câștigat vineri o victorie nervoasă cu 6-4 7-6 (2) și a avansat pentru a cincea oară în sferturi.

Fostul număr unu mondial, care a fost în sus cu un set și a condus cu 4-1 în setul doi, a căutat în drum spre o pasă ușoară în sferturile de finală.

Dar Gauff a mers înainte și s-a grăbit să forțeze setul al doilea în tiebreak, înainte ca capota de serie a 15-a și a 10-a Halep să termine tiebreak-ul pentru a-și menține dominația asupra americancei.

În patru întâlniri în carieră, inclusiv trei în acest an, Gave încă nu a reușit să o retragă pe Halep, care se va confrunta cu o altă capată de serie americană Jessica Pegula — o învingătoare cu 6-3, 6-3 în fața kazahului Yulia Putintseva.

„Sunt foarte mulțumită de felul în care am rămas acolo puternică mental”, a spus Halep după ce a ajuns în cea de-a 29-a semifinală a turneului WTA 1000 – mai mult decât orice altă jucătoare.

„M-am luptat pentru fiecare punct, care a fost cu adevărat important pentru că face același lucru. Din punct de vedere mental, sunt puternic, chiar dacă m-am chinuit puțin în al doilea set.”

Halep s-a chinuit cu siguranță în a doua, deoarece a servit de două ori pentru meci cu un scor de 5-4, 6-5 doar pentru a fi spart de fiecare dată.

Dar de două ori câștigătoare de Grand Slam s-a reorientat în tiebreak pentru a împiedica competiția să ajungă pe locul trei și a obținut a 36-a victorie în acest sezon în spatele Ega Swiatek (48) și Ons Jabeur (37).

READ  Consiliul Național de Apărare al României va avea ultimul cuvânt pentru operatorii 5G

Tânărul de 30 de ani a trebuit să se chinuie și el să servească, făcând opt duble greșeli în timp ce i-a oferit lui Gauff, finalista la French Open, o mulțime de șanse cu 12 break-uri.

Haddad Maya a învins-o pe a 12-a cap de serie Belinda Bencic din Elveția cu 2-6, 6-3, 6-3, devenind prima braziliană care ajunge în semifinalele WTA 1000.

Tânărul de 26 de ani, care a uimit-o pe numărul unu mondial Ija Swiatek în runda precedentă, a avut nevoie de două ore și 11 minute pentru a depăși campioana din 2015, Bencic.

Ea o va întâlni pe fosta numărul unu mondial Karolina Pliskova, care a învins-o pe chineza Cheng Chinwen cu 4-6, 6-4, 6-4, în ultimul meci din sferturile de finală.