Haosul Cupei Mondiale de Rugby din 2023, când Spania a fost expulzată pentru că a trimis acum un jucător neeligibil cu România.

Scoția și Irlanda se confruntă cu noi rivali la Cupa Mondială de Rugby, după ce Spania a fost exclusă din turneu pentru că a trimis un jucător neeligibil.

Spania a rezervat ultimul loc european în finala de anul viitor din Franța, după ce a terminat pe locul al doilea în spatele Georgiei în grupa de calificare pentru șase țări.

1

Șeful echipei mondiale de rugby, Bill Beaumont, va vedea Franța găzduind Cupa Mondială anul viitor, iar România va înlocui acum SpaniaCredit: Rugby World

Însă, pe locul trei, România a introdus o acțiune oficială împotriva apariției fundașului originar din Africa de Sud Gavin van den Berg în cele două victorii în fața Olandei.

Argumentul României conform căruia Van den Berg nu a fost rezident legal timp de trei ani necesari a fost susținut de șefii mondiali de rugby, care au amendat Spania cu 25.000 de lire sterline și au dedus cinci puncte pentru fiecare meci jucat.

Astfel, Spania a coborât pe locul patru în clasament și i-a readus pe români în Grupa B a turneului, alături de scoțienii, irlandezii, sud-africanii și câștigătorii finalei din Asia-Pacific.

Incredibil este În al doilea rând Turneul masculin consecutiv, deoarece Spania a fost expulzată din cauza unor probleme de eligibilitate.

Alăturați-vă Sun Vegas: Obțineți un bonus GRATUIT de 10 GBP cu 100 de jocuri pentru a juca. Nu este necesară nicio depunere (Se aplică termeni și condiții)

Anul viitor ar fi prima dată când finala ar fi fost în 24 de ani.

Amenda este de fapt de 75.000 de lire sterline – cu 50.000 de lire sterline din aceasta ca pedeapsă cu suspendare pentru infracțiunea anterioară.

READ  România și Kuweit discută despre ultimele știri despre omul de afaceri dispărut

Pe lângă promovarea României, excluderea Spaniei înseamnă că Portugalia va intra acum în procesul de calificare pentru reluare.

Uniunea spaniolă de rugby a descris pedeapsa echipei sale drept „extrem de dură”.

Aceștia au pus situația pe seama „prestinsului fals al pașaportului jucătorului”.

Toate punctele au fost deduse din Spania, România și Belgia în ultima Cupă Mondială pentru folosirea jucătorilor neeligibili.

Acest lucru a permis Rusiei să intre în Campionatul Japoniei din 2019.