Healy la finala europeană, unde trio-ul irlandez a marcat în jumătatea locurilor

Phil Healy Ea a urcat la finala Campionatului European 400m acasă după ce a câștigat semifinalele de la Toru, Polonia.

Femeia Cork a început la început, provocând una dintre primele realizări ale lui Amarachi Pepe din Marea Britanie, înainte de a termina cursa cu un timp de 52,41 secunde, în timp ce a învins-o pe românca Andrea Miklos cu mii de secunde pentru a câștiga cursa de seară.

Prezentarea ei puternică în semifinale a venit după o performanță puternică în calificările din această dimineață, pe care le-a dominat cu un timp de 52.00, la doar 0,01 secunde în afară de maximul său personal, ceea ce a făcut-o cea mai rapidă calificare pentru semifinale.

Vorbind cu RTÉ Sport după ce a ajuns în finală, Healy a spus: „Mă simt puțin zumzet. Nu am ajuns mai întâi la clopot, dar am aterizat 300, știam că mă descurc. [Pipi] Și apoi mă uitam la rândul în care mă gândeam: „Mă calific la această finală, nu există altă cale pentru asta”.

Cu privire la posibilitățile concursului final de sâmbătă, Haley a adăugat că va participa fără prea multe presiuni.

„Ajunge la final este o recompensă și, așa cum a spus Paul Robinson,” Când nu există presiune, ești periculos. Când nu ai nimic de pierdut, ești periculos, a spus ea.

„Deci, voi merge acolo și voi face tot posibilul și sunt fericit că sunt în finală. Dar încă nu s-a terminat doar pentru că am ajuns în finală. Mă duc acolo și fac tot posibilul, asta am ”.

La 800 d.Hr., Nadia Bauer S-a mutat confortabil în semifinalele evenimentului său, cu un loc secund în căldura după-amiezii.

READ  Un păsător britanic, în vârstă de 65 de ani, moare după ce s-a aruncat de pe coasta unui munte italian

Forța nu a fost niciodată în pericol să piardă primii trei și a fugit cu un timp de 2: 03.16.

În cursa masculină de 800 m, Marchează engleza Si Sian McPhillips A trecut la semifinale.

Donegal a scăpat de o recentă cădere în căldură pentru a se întoarce acasă pe locul trei cu un timp de 1: 49.79, terminând în spatele polonezului Patrick Dubick și francezului Pierre Ambroise Boss.

Adolescentul de la Longford, McPhillips, și-a dat seama de talentul său pentru o interpretare de compozitor, în timp ce a terminat pe locul doi în calificările sale cu un timp de 1: 49,98, întrucât a fost sărit de pe linia porții de către spaniolul Mariano Garcia.

Tânărul de 18 ani a declarat pentru RTÉ Sport că este „fericit” de felul în care a alergat.

„Nu a mers așa cum era planificat”, a spus MacPhillips. „Speram să fiu pe umărul căpitanului și am început să încep mai repede decât mă așteptam, dar mă bucur că pot reveni.”

„Știam că trebuie să mă mișc pentru că eram înapoi și știam că băieții din fața mea aveau lovituri bune. Trebuia să fiu acolo și să-i împing și, din fericire, am deschis un decalaj și am putut să trec la el – ea”.

Kildare John Fitzsimons A ratat finala după ce a terminat pe locul cinci cu un timp de 1: 51.00 în runda a patra și 0,03 de secundă pentru locul al treilea în calificare.

READ  Uniți pentru Ucraina: studenții Ashkar poartă pălării pentru a sprijini Ucraina | Știri, Sport, Locuri de muncă

Andrew Coscoran Si Paul Robinson Au participat la finala masculină de 1500 m la evenimentul final al nopții.

Coscoran s-a clasat pe locul al șaptelea cu un timp de 3: 40.38 secunde, în timp ce Robinson a terminat al zecelea după ce a marcat 3: 40.74.

Norvegianul Jakob Ingbrigtsen, care a trecut linia de sosire primul, a fost descalificat la start după cursă, ceea ce înseamnă că polonezul Marcin Lewandowski a fost promovat temporar la aur acasă în fața duo-ului spaniol Jess Gómez și Ignacio Fontes, care au luat medalii de argint și respectiv bronz.

Cu toate acestea, Ingebrigtsen a fost recâștigat ulterior ca câștigător de medalie de aur, iar Lewandowski, Gomez și Fontes au renunțat ulterior la un loc.

În altă parte, la 400 de metri feminin, a existat dezamăgire Sophie Baker Cine nu a reușit să progreseze.

Becker s-a clasat pe locul al cincilea din șase sportivi în care l-a încălzit, dând un spectacol minunat pentru a ține pasul și terminând pe locul al treilea cu un timp de 53.31.

Cu toate acestea, cu doar primii doi calificați din fiecare manșă, nu a fost suficient de rapid pentru a avansa ca unul dintre cei mai rapizi învinși.

Charlene Mawdsley A început puternic înainte de a termina pe locul cinci în calificările sale, cu un scor de 53,68.

Între timp, la temperaturi anterioare de 800 m, Butner este un scriitor al lui Chiffon Nu a reușit să avanseze după ce a terminat pe locul patru, din cele trei playoff-uri automate.

READ  Instruire online pentru școli instituționale din România

Cléirigh Buttner s-a trezit într-o cursă strategică, viteza prea lentă la deschiderea celor 400 de metri, apoi a fost într-o poziție proastă pe interior în ultima tură și nu a putut să o depășească pe spaniola Daniela Garcia în acel ultim loc.

Cléirigh Buttner a rulat cu 2: 04.47, un număr în afara recordului său irlandez de interior.

Georgy Hartigan De asemenea, s-a clasat pe locul patru în playoff-urile sale târzii și a pierdut un loc în semifinale în timp ce alerga cu 2: 04.74 în Torun.

Un alt spectacol bun pentru atleta irlandeză, Hartigan a condus drumul spre etapele finale înainte de a-i permite eventualei câștigătoare Christina Herring să domine cursa și nu a putut să o lovească pe Sarah Cuevesto în finală la rând pentru locul al treilea.

Urmăriți Campionatele Europene de sală, 4-7 martie, pe RTÉ Player și RTÉ2, cu sesiuni de dimineață exclusiv pe Player.