În această zi din 2017: Ellie Downey face istorie în gimnastică britanică

Campionatele britanice de gimnastică 2019 – Ziua 4 – M&S Bank Arena

Ellie Downey devine prima gimnastă britanică care a fost încoronată campioană europeană generală în această zi din 2017.

Tânăra de 17 ani a urmat-o pe maghiara Zsofia Kovacs pe tot parcursul competiției, dar a produs o rutină uluitoare la ultimul etaj pentru a-și pecetlui victoria cu doar 0,333 de puncte în România.

Downie a spus: „A fost o luptă pentru mine, pentru că am fost întotdeauna pe locul doi, dar am știut când am văzut rezultatul ei de teren că voi face mai bine decât atât în ​​calificări.

„Evident că am fost conștient de locul în care mă aflam tot timpul, dar am încercat să ignor rezultatele și să mă concentrez doar asupra mea.

„A fost o nebunie când am aflat că am câștigat și nu cred că se va scufunda pentru o vreme.

„Cu siguranță m-am surprins în ultimele două săptămâni. A trebuit să-mi iau două săptămâni de pauză după Campionatele Marii Britanii pentru că a trebuit să-mi odihnesc picioarele, așa că să fiu aici și să câștig aurul este foarte frumos.”

Downey s-a calificat pentru toate cele cinci finale de la întâlnire și a adăugat două medalii de argint și una de bronz la colecția sa.

Ea a câștigat în total 12 medalii internaționale în timpul carierei sale de seniori, inclusiv două medalii de bronz la Campionatele Mondiale.

La începutul acestui an, Downey și-a anunțat retragerea de la gimnastică la vârsta de 23 de ani pentru a „prioritiza sănătatea mintală și fericirea”.