Încoronat Transylvania Open ca cel mai bun campionat WTA 250 din lume

Asociația de Tenis Feminin (WTA) salută Transilvania Open la Cluj-Napoca drept cel mai bun turneu WTA 250 al anului, abia la al doilea sezon. The premiuTurneul, care a fost decis prin voturile corpului de jucătoare WTA, onorează munca enormă depusă de echipă.

„Este o nebunie! Am fost desemnați oficial cel mai bun campionat WTA 250 din lume! Acesta a fost votat de jucători la WTA End of Year Awards! , a spus el într-o postare pe Instagram.

În plus, premiul pentru cel mai bun turneu WTA 500 al anului a revenit la Charleston Open, în timp ce Indian Wells Masters din California a fost încoronat cel mai bun turneu WTA 1000.

Transylvania Open a avut loc la Petarina, Cluj-Napoca, în perioada 10-16 octombrie 2022. Superstarul rus Anna Blinkova și-a scris numele în cartea de istorie după ce și-a câștigat primul titlu la simplu învingând-o pe Jasmine Paolini în finala de simplu, pe care a câștigat-o. Eligibil.

La categoria dublă, Kirsten Flipkens (BEL) și Laura Siegemund (GER) au luat MVP-ul de la Kamilla Rakhimova și Yana Sizikova (RUSSIA) într-un meci puternic de finală în două seturi.

„Transylvania Open by Verdino a fost un eveniment uimitor cu personal absolut fantastic și idei cu adevărat originale pentru a se asigura că jucătorii s-au bucurat de turneu și de oraș în general.” spune sigmund.

În ediția anterioară, Transylvania Open a fost la doar patru voturi distanță de a câștiga titlul de campionat WTA 250 cel mai bun în spatele Melbourne și Tenerife.

O nouă tradiție sportivă în orașul Cluj-Napoca, Ciorchilla a spus că scopul său este să aducă campionatul la clasa 500.

READ  Parlamentul European: Comisia pentru petiții solicită admiterea României și Bulgariei la Schengen în acest an

„Acesta este un obiectiv pentru noi în acest an, să creăm cea mai bună experiență pentru toți cei implicați. În viitor, cea mai mare provocare este să găsim finanțarea potrivită prin sponsori și alte forme de venit… Ne-am dori să facem upgrade la acest campionat la 500. clasa, acesta ar fi un obiectiv dificil, dar în acest moment, piața românească nu este pregătită pentru un eveniment atât de costisitor”, a declarat el pentru Romania Insider în septembrie 2022. un interviu.