Înotatoarea Jefimova este în fruntea campionatelor mondiale ale Estoniei | Sport

Înotatoarea Jefimova este în fruntea campionatelor mondiale ale Estoniei |  Sport

Rezultatul este cel mai înalt loc pentru un înotător eston la campionatele mondiale, după ce și-a recăpătat independența în urmă cu mai bine de 30 de ani, după ce Yana Kolokanova a terminat pe locul opt la proba de 50 m liber în 2005.

Jevimova, în vârstă de 15 ani, și-a stabilit PB în calificări, 30.08 la 50 m, în timp ce timpul ei în semifinale de 30.24 a fost cu o sutime de secundă mai rapid decât ultima dată.

După cursă, antrenorul lui Jevimova, Henri Heine, a spus că a fost: „Foarte mulțumit de toată înotul ei. Pentru prima dată… în campionatele mondiale și să ajungă imediat în finală – este grozav!”

„Îotul nu a fost la fel de perfect ca dimineața… dar toate punctele pentru medalii au fost sub 30 de secunde.”

Hein a spus că se vor întoarce luni în Estonia pentru a se antrena, apoi vor merge la Campionatul European de juniori de la Otopeni, România, o săptămână mai târziu, urmat de mai multe antrenamente, apoi Campionatul European și Campionatul Mondial de juniori la sfârșitul verii.

Lituanianca Ruta Melotit (29.70) a devenit campioană mondială – la nouă ani după ce a făcut-o într-o lovitură de 100 de metri la Barcelona.

Medaliile de argint și bronz au fost câștigate de Benedetta Pilato (Italia) și Lara van Niekerk (Africa de Sud).

Urmăriți știrile ERR pe Facebook Si Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!