Irlanda de Nord 1-1 România: Ian Paraclov a egalat la finalul Ligii Națiunilor | știri despre fotbal

Campania Ligii Națiunilor din Irlanda de Nord s-a încheiat în dezamăgire după egalul lor cu 1-1 cu România la Belfast.

Retragerea din grupa B1 a fost deja confirmată echipei lui Ian Paraclo mai devreme astăzi După ce Comitetul UEFA a acordat României o victorie cu 3-0 asupra meciului anulat împotriva Norvegiei.

Cu toate acestea, erau în drum spre o victorie atât de necesară, când Liam Boyce a revenit în plasă de la distanță în minutul 56.

Nu așa, pentru că echipa gazdă nu reușise să păstreze o foaie curată, Erik Beckval a smuls egalarea pentru România cu nouă minute înainte de finalul meciului.

Tragerea la sorți înseamnă că Irlanda de Nord, care va juca în divizia a treia a următoarei ediții a turneului, așteaptă încă prima victorie în Liga Națiunilor, în timp ce România este a treia în grupă.

Aterizarea Irlanda de Nord confirmată

Irlanda de Nord a aflat de decizia UEFA când erau pe punctul de a începe ultima lor întâlnire a echipei înainte de a se îndrepta spre Windsor Park.

Înainte de lansare, Ian Paraclov a încercat să păstreze o sclipire de speranță când a vorbit despre un posibil CV din Norvegia, despre care se considera că a pierdut meciul de duminică după ce un caz de coronavirus i-a împiedicat să călătorească, dar greva de la Bekvallvi a asigurat că o astfel de recurs ar fi. Nu mai are rost pentru Irlanda de Nord.

„Tocmai am descoperit că ne uităm la Sky. A fost așa, cu două ore înainte de start? Deci, a fost frumos. Dar asta era ceea ce ne așteptam. Nu ne-ar schimba planul. Nu ne-ar schimba gândurile. am vrut să închei cu o notă pozitivă, dar în ultimele 10 minute performanța a fost pozitivă. „Extrem”.

Președintele Irlandei de Nord, Ian Paraclog

Cum s-a încheiat campania Ligii Națiunilor în Irlanda de Nord …

Un alt început minunat a fost din Irlanda de Nord, Dan Ballard aproape transformând o lovitură liberă a lui Buddy McNair în colțul îndepărtat în minutul al doilea, dar România începea treptat să câștige un punct de sprijin în meci.

READ  Brazilianul Haddad Maya îl învinge pe Swetic la Toronto

Evaluările jucătorilor din Irlanda de Nord

Irlanda de Nord: Peacock Farrell (6), Ballard (7), Evans (7), Cathcart (7), Kennedy (8), Dallas (7), McNair (7), Smith (8), McCann (7), Boyce (7) ), Magnes (7).

Submarine: Lewis (6), Washington (6), McLaughlin (necunoscut), Galbraith (necunoscut).

Omul meciului: Matthew Kennedy.

Irlanda de Nord a creat șanse mai bune, chiar dacă Boyce ar fi trebuit să se descurce mai bine cu o pasă a lui Matthew Kennedy, dar l-am văzut ieșind din țintă.

Descoperirea a venit în cele din urmă în minutul 56 și a venit dintr-o pasă constantă.

imagine:
Josh Magnes se confruntă cu o provocare a lui Roman Allen Tosca

O lovitură scurtă de colț a fost jucată pentru Michael Smith, care a lovit o centrare cu un centimetru la poarta îndepărtată, în timp ce Boyce a lovit mingea peste linie pentru a înscrie doar al doilea său gol internațional.

După ce au făcut toată munca grea, aproape că au dat vizitatorilor un egal când Billy Peacock Farrell a venit și nu a reușit să lovească o lovitură liberă, iar portarul Burnley a fost recunoscător să-l vadă pe Julian Cristia dând din cap în fața porții deschise.

Știri despre echipa Irlandei de Nord

Ian Baracloff i-a adus pe Johnny Evans, Craig Cathcart și Billy Peacock Farrell înapoi la echipa Irlandei de Nord pentru a înfrunta România, făcând cinci schimbări în linia de start.

Josh Magnes s-a întors și la partenerul lui Liam Boyce în atac, în timp ce Matte Kennedy a coborât inițial de la pământ după ce s-a întors marți la echipă după o serie de retrageri, marți.

Mijlocașul St Johnston, Ali McCann, și-a păstrat locul în mijlocul terenului după ce a debutat duminică în Austria, în timp ce Ethan Galbraith a fost inclus în supleanți.

READ  Înregistrările au început pentru cea mai mare serie de alergări din Estonia, Healthy Sports

România a revenit în cele din urmă la nivelul nouă minute mai târziu. Florin Tănase scapă de Ballard pe stânga și îi înapoiază mingea lui Pickvivali pentru un șut lângă stâlp, încheind o săptămână mizerabilă pentru Irlanda de Nord.

Atenția se va îndrepta acum asupra calificărilor la Cupa Mondială de anul viitor, după o altă campanie de neuitat a Ligii Națiunilor.

Paraklov: Trebuie să așteptăm cu nerăbdare

Președinte al Irlandei de Nord Ian Paraclov Ea a spus:

„Sunt foarte fericit cu felul în care au mers și s-au prezentat, au arătat foarte puternici și nu au renunțat la multe șanse. Am fi putut fi mult mai curați cu mingea în zona de penalizare, dar sunt cu adevărat fericit de felul în care am făcut-o.

„Am mers cu lipsă de experiență la sfârșit și ne-au oferit unor oameni ceva timp să se joace și ar fi mult mai buni. România a venit aici nouă, nu s-a jucat în weekend și am avut un picior obosit sau picioare la final Asta nu este o critică, au fost 10 zile grele, suntem la doar două săptămâni la tragerea la sorți a Cupei Mondiale și se va turna cu suc, iar oamenii vor fi încântați de asta.

„Există încă o dezamăgire la o săptămână după ieșirea din EUR, dar trebuie să privim înainte. Nu puteți întoarce ceasul, așa că așteptăm cu nerăbdare campania Cupei Mondiale.”

Boyce: Am fost dezamăgiți de o remiză

Atacant al Irlandei de Nord Liam Boyce Pentru Sky Sports:

„Prima repriză nu a fost cea mai bună performanță a mea, dar a fost frumos să înscriu.

„Dacă aș fi un pic mai bine să port mingea în prima repriză, am fi putut avea mai multe șanse. Am fost recunoscător pentru gol, dar au început să ne preseze puțin și în cele din urmă ne-au spus asta.

READ  Alpinistul român Horia Colibășanu ajunge pe vârful Kangchenjunga

„Am avut câteva seturi fixe și a fost una pe care am pus-o în prima repriză decât am văzut în prima repriză. Nu am putut să o scriem mai bine, Mick a trimis o minge grozavă și trebuie doar să o iau”.

„Suntem dezamăgiți și ne pare rău că nu am câștigat jocul. Am vrut să avem un rezultat bun și o performanță bună și ceva pe care să ne bazăm până în martie. Sperăm că putem obține un început bun.”

Opta Statistics – Irlanda de Nord continuă să aștepte victoria Ligii Națiunilor

• Doar Andorra (12) a jucat mai multe meciuri din UEFA Nations League, fără niciun fel de victorie din Irlanda de Nord (P10 W0 D2 L8).
  • De când a câștigat fiecare dintre primele trei întâlniri cu România între 1984 și 1994, Irlanda de Nord nu a reușit să câștige niciunul din ultimele cinci meciuri (D3 L2).
  • De la menținerea unor goluri consecutive împotriva Maltei (septembrie 2019) și Insulelor Feroe (octombrie 2019), România a acceptat fiecare dintre ultimele zece meciuri din toate competițiile (22 de goluri în total).
  • Cele două goluri internaționale marcate de Liam Boyce pentru Irlanda de Nord au venit la Windsor Park, deoarece acesta a fost primul său din iunie 2017 împotriva Noii Zeelande, întrucât a terminat o serie de 17 meciuri fără a găsi compensarea din spate pentru echipa sa națională.
  • Liam Boyce a marcat cu singurul șut al Irlandei de Nord în tot meciul (minutul 56).
  • Johnny Evans a câștigat în această seară cele 89 de meciuri internaționale, devenind al șaselea jucător cu cea mai mare capacitate din istoria Irlandei de Nord.