Italia a marcat trei victorii consecutive după ce a învins România cu 45-13

BUCUREȘTI, România (AP) – Italia a câștigat în România pentru prima dată în 31 de ani, când i-a învins vineri pe Oaks cu 45-13 la Arcul de Triumf.

România, confirmată săptămâna aceasta la Cupa Mondială de Rugby 2023, a început puternic și a avansat cu 6-5. Dar Italia s-a confirmat cu puțin timp înainte de finalul primei reprize cu două încercări în două minute pentru a avansa cu 19-6. Încă patru încercări, și o a doua pentru mijlocașul Tommaso Menoncello, au trimis Italia la doar a treia victorie în România, și prima din 1991.

Interulul Oaks, Vlad Nicolau, a fost eliminat cu întârziere din cauza unei intervenții puternice asupra lui Renato Giamarioli, dar s-a încheiat cu o încercare consolatoare de a-l înlocui pe Alexandro Savin.

Italia a păstrat doar trei jucători după ce s-a luptat cu Portugalia 38-31 la Lisabona weekendul trecut, dar a câștigat al treilea test la rând. Italienii își vor încheia turneul de vară împotriva Georgiei la Batumi weekendul viitor.

Minoncello a marcat prima încercare a Italiei, dar Florin Fellaico, care a luat cel de-al 129-lea Test și primul din martie 2021, a transformat două penalty-uri pentru a pune gazdele în avantaj.

Italia a ratat doi pași ofensivi și o lovitură de pedeapsă din partea lui Tommaso Allan, la prima start din februarie 2020, dar flyhalf a marcat o încercare de la a 8-a cap de serie, Toa Halafihi, și de la mijlocașul Alessandro Garbisi.

Un minut mai târziu, bretele lui Ivan Nimr s-a rupt cu sprijinul cățelui Gianmarco Lucchesi și încuietoarea lui Nicolo Cannon a dispărut.

După pauză, o pauză a fost încheiată de lateralul Pierre Bruno de Garbisi, fratele mai mic al lui Paolo, care i s-a alăturat în minutul 58.

READ  Olimpiada de șah: India O egalitate cu Franța | Olimpiada de șah

Contraatacul lui Ange Capuozzo a dus la a doua încercare a lui Minoncello, iar Alan a pus o încercare pentru mijlocașul Marco Zanon, trecutul înlocuitor Giacomo Nicotera. Alan a terminat cu 15 puncte și a terminat Italia cu a doua cea mai mare marjă împotriva României.

România se îndreaptă spre Uruguay pentru două examene la Montevideo.